Polska całkowicie wolna od klasycznego pomoru świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2016,11:40 Aktualizacja: 04-06-2016,11:54
A A A

Nasz kraj otrzymał status państwa wolnego od klasycznego pomoru świń, co oznacza, że przy eksporcie trzody nie trzeba będzie wypełniać wielu dokumentów - powiedział PAP zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

O tym, że Polska jest krajem wolnym od klasycznego pomoru świń, zdecydowała Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) w ubiegłym tygodniu. Ponadto taki status dostały Niemcy, Włochy, Dania i Czechy, poza obszarem UE przyznano go również Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii oraz strefie w Brazylii.

asf, bioasekuracja, tuczniki, giw

ASF. Zmiany w programie bioasekuracji od 26 maja

Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na lata 2015-2018 został zmieniony rozporządzeniem ministra rolnictwa z 11 maja. Zmiany te wejdą w życie 26 maja. Rolnicy utrzymujący świnie na obszarze...
W latach 1993-1997 z powodu klasycznego pomór świń w Unii Europejskiej zabito i poddano utylizacji ponad 15 mln świń.

Klasyczny pomór świń wystąpił w Polsce po raz ostatni w 1994 r. Jest to łatwo szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą wrażliwe są świnie i dziki. Najczęstszy sposób zakażenia zwierząt zdrowych stanowi bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, względnie skarmianie paszą zanieczyszczoną wirusem.

Kraj, w którym choroba wystąpi, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane znaczną śmiertelnością zwierząt. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

Natomiast Polska wciąż ma problem ze zwalczeniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), choć przypadki tej choroby są coraz rzadsze. Ostatni zanotowano w połowie maja br.

W sumie w Polsce odnotowano 93 przypadki choroby u dzików i trzy ogniska u świń (16 sztuk). Wszystkie przypadki miały miejsce w pasie 25 km od granicy z Białorusią.

Polska chce zlikwidować ASF, dlatego realizowany jest program bioasekuracji; prowadzony jest też odstrzał dzików, gdyż to one są nosicielami wirusa. Populacja dzików na terenie województw wschodnich ma być zmniejszona o 40 tys. sztuk.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA