Pogłowie świń w Polsce spada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-07-2016,11:30 Aktualizacja: 29-07-2016,10:16
A A A

Niekorzystne dla producentów żywca wieprzowego relacje cen spowodowały redukcję krajowego pogłowia trzody chlewnej. Analitycy z Agencji Rynku Rolnego uwzględniając stan i strukturę pogłowia świń przewidują, że w drugiej połowie 2016 r. w Polsce produkcja żywca może ukształtować się na poziomie około 1 050 tys. ton (822 tys. masy poubojowej ciepłej), to o 10 proc. mniej niż przed rokiem.

Pogłowie trzody chlewnej w marcu 2016 r. liczyło 10,2 mln sztuk, to o 11,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2015 r. Spadek liczby świń nastąpił we wszystkich grupach wiekowych i użytkowych.

świnie, trzoda chlewna, ministerstwo rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce

Odbudowa pogłowia trzody chlewnej to priorytet resortu rolnictwa

Resort rolnictwa przygotuje program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce do 2020 r. - poinformował szef MRiRW Krzysztof Jurgiel. Jak podkreślił, jednym z wyzwań na rynku wieprzowiny będzie m.in. odbudowa pogłowia trzody chlewnej w...

W przypadku loch zanotowano spadek ich liczebności o 16 proc. Znacząco zmalało również pogłowie prosiąt o 13 proc. Z kolei liczba warchlaków spadła o 12 proc., a tuczników o 9 proc.

Biorąc pod uwagę zmiany liczebności poszczególnych grup, analitycy Agencji Rynku Rolnego przewidują, że w kolejnych miesiącach w Polsce dojdzie do pogłębienia spadku liczby świń, co pociągnie za sobą zmniejszenie krajowej produkcji żywca wieprzowego.

W pierwszej połowie b.r. produkcja żywca wieprzowego w Polsce wyniosła około 1 090 tys. ton (849 tys. ton masy poubojowej ciepłej), to o 8 proc. mniej niż przed rokiem. Analitycy przewidują również, że w drugiej połowie 2016 r. produkcja spadnie o 10 proc. r/r i ukształtuje się na poziomie 1 050 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA