Ograniczenie kosztów żywienia, wykorzystanie lokalnych surowców paszowych, zmniejszenie nakładu pracy i poprawa dobrostanu loch. To główne założenia projektu pt. Płynnie Odżywiona Puławska – POP.
Inspekcja Weterynaryjna w 2024 roku wykryła i potwierdziła 44 ogniska ASF u świń domowych. Na obszarach objętych ograniczeniami (obszar zapowietrzony i zagrożony) oprócz uśmiercenia świń w ogniskach (27 396 sztuk) wdrożono także ich...
W listopadzie w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach koło Krakowa podsumowano projekt, którego celem było sprawdzenie efektów żywienia świń rasy puławskiej w technologii na mokro.
Projekt realizowano przy udziale jednostki naukowej reprezentowanej przez Instytutu Zootechniki BIP, Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Spółka z o.o. w Chodeczku, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz firmę TechnoSfera.
Głównymi założeniami badania było ograniczenie kosztów żywienia świń, efektywne wykorzystanie lokalnych surowców paszowych i krajowych roślin białkowych, a tym samym uniezależnienie się od pasz importowanych, zautomatyzowanie zadawania paszy, poprawa dobrostanu loch, a także skrócenie łańcucha dostaw.
W ramach projektu opracowano technologię żywienia loch rasy puławskiej na mokro w oparciu o kiszonki z traw oraz z lucerny. Ten sposób żywienia został wprowadzony w OHZZ w Chodeczku.
Badania były prowadzone na trzech grupach zwierząt: żywionych konwencjonalną paszą na sucho, kiszonką z lucerny z dodatkiem mieszanki treściwej oraz kiszonką z traw z dodatkiem mieszanki treściwej.
Utrzymywanie loch w kojcach wolnostanowiskowych i ograniczenie stosowania antybiotyków w odchowie prosiąt. To główne tematy konferencji zorganizowanej przez Trouw Nutrition Polska w Zamku w Gniewie. Firma Trouw Nutrition...
Jak wynika z badań żywienie na mokro nie wpłynęło na zmiany masy ciała loch w czasie ciąży i laktacji. Jednocześnie przyspieszyło wystąpienie kolejnej rui. Mleko loch karmionych na mokro miało korzystniejszy stosunek kwasów PUFA, a średnia liczba prosiąt w miocie urodzonym i odsadzonym była zbliżona w grupie I oraz II, natomiast w grupie III odsadzono w miocie o 1,1 prosiaka mniej.
Średni przyrost masy ciała prosiąt był najwyższy w grupie III i w tej grupie zużyto najmniej paszy treściwej w przeliczeniu na 1 kg odsadzonego prosiaka.
Okazało się również, że kał loch z grupy żywionej na mokro cechował się zbliżoną zawartością materii organicznej, ale zawierał jednocześnie mniej azotu i fosforu.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ