Podstawowe zasady odchowu prosiąt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-05-2023,15:00 Aktualizacja: 09-05-2023,13:56
A A A
W odchowie prosiąt występują okresy krytyczne związane z odsadzeniem od lochy, zmianą paszy, czy grupowaniem zwierząt. Jeżeli w tym czasie pojawią się kolejne czynniki stresowe liczba upadków wśród zwierząt może wzrosnąć.  
 
Odsadzane prosięta tracą dostęp do mleka i poczucie bezpieczeństwa, co wywołuje u nich silny stres. W tym czasie trafiają one również do nowego środowiska i są łączone w większe grupy, co może powodować walki związane z ustalaniem hierarchii. 
 
Aby ograniczyć upadki zwierząt należy w pierwszej kolejności zadbać o jak najwyższe pobranie paszy już przed odsadzeniem od lochy.
 
ceny tuczników, Niemcy, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, eksport do Chin,

Ceny tuczników nadal będą rosły?

W minionym tygodniu niemiecka cena na małej giełdzie osiągnęła rekordowy poziom 2,50 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). Może być to sygnał do kolejnych wzrostów cen w pozostałych krajach Unii Europejskiej.    W wielu krajach...
Dokarmianie prosiąt w okresie ssania wspomaga ich układ pokarmowy w trawieniu składników roślinnych. Jednocześnie przyzwyczaja je do nowej struktury, zapachu i smaku paszy.
 
Prosięta dokarmiane w kojcu porodowym szybciej zaczynają jeść w odchowalni. Ponadto im wcześniej zaczynają one spożywać paszę, tym lepsza jest ich mikroflora jelit, a problem z występowaniem biegunek zmniejsza się. 
 
Podczas przenoszenia prosiąt z porodówki do odchowalni należy zapewnić im właściwe warunki mikroklimatyczne. Temperatura w pierwszym tygodniu po odsadzeniu w zależności od rodzaju podłogi waha się od 27 do nawet 30°C i może być ona zmniejszana o 1°C na tydzień.
 
W odchowalni należy zapewnić zwierzętom odpowiednio dużo miejsca. Zbyt ciasne kojce mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka konfliktów oraz wystąpienia technopatii i stereotypii.
 
Podczas odsadzenia duże znaczenie ma utrzymanie możliwie najniższego pH przewodu pokarmowego, co zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych bakterii wywołujących biegunki. Dlatego dobrą praktyką jest zakwaszanie paszy. 
 
hodowla świń, trzoda chlewna, wysokie koszty produkcji, opłacalność,tucz świń, modernizacja,

Przez zawirowania na rynku świń wstrzymał kolejne inwestycje

Gospodarz zaczynał hodowlę od 30 macior, a obecnie jego stado podstawowe zwiększyło się do 120 sztuk. Specjalizuje się on w produkcji tuczników w cyklu zamkniętym oraz loszek hodowlanych.    Dariusz Kaczmarek z Kołodziejewa w woj....
W zachowaniu dobrego zdrowia prosiąt mogą także pomóc dodatki prebiotyków i probiotyków, które oddziałują na mikroflorę przewodu pokarmowego i mogą wykazywać działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz antywirusowe. 
 
Większość odsadzonych prosiąt adaptuje się do nowych warunków panujących w odchowalni w ciągu 7-14 dni. Po tym okresie spożycie paszy przez zwierzęta wraca do poziomu sprzed odsadzenia.
 
Dlatego jakiekolwiek zmiany dawki powinny być przeprowadzane stopniowo po upływie dwóch tygodni od odsadzenia. Takie postępowanie pozwala przystosować przewód pokarmowy do trawienia nowej dawki i ogranicza stres zwierząt i występowanie ewentualnych problemów trawiennych.  
 
W odchowalni warto jest również zamontować dodatkowe długie koryta, co umożliwia jednoczesny dostęp do paszy całej grupie zwierząt. 
 
Więcej informacji na temat odchowu prosiąt znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" (3/2023). ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA