Pieniądze dla rolników w zamian za likwidację hodowli świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2018,15:55 Aktualizacja: 12-08-2018,17:18
A A A

Resort rolnictwa Litwy przeznaczy 3 mln euro na zachęty dla hodowców, by rezygnowali z chowu świń po wykryciu w tym tygodniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednej z największych w kraju farm trzody chlewnej, należącej do duńskiej spółki Idavang.

Minister rolnictwa Giedrius Surplys poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej, że każdy hodowca posiadający od jednej do 100 sztuk świń na terenie zagrożonym wirusem ASF za odstąpienie od chowu otrzyma po 100 euro za każde zwierzę i 1,5 tys. euro na nabycie innych zwierząt hodowlanych.

afrykański pomór świń, PZŁ, ASF, Jan Krzysztof Ardanowski, odstrzał dzików

Minister: ci rolnicy powinni całkowicie zrezygnować z hodowli świń

Rolnicy, którzy nie mogą zabezpieczyć swoich gospodarstw przed ASF, lepiej żeby zrezygnowali z hodowli świń - powiedział we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należy rozważyć utworzenie alternatywnego wobec PZŁ...

Hodowcy, którzy zrezygnują z propozycji resortu, będą mogli ubiegać się o 1,5 tys. euro na wzmocnienie środków bioasekuracji w gospodarstwie.

Według szacunków litewskiego ministerstwa rolnictwa z powyższych propozycji na zasadzie dobrowolności będzie mogło skorzystać około 6 tys. hodowców z terenów zagrożonych, którzy posiadają 18 tys. świń. Działania resortu mają ograniczyć rozprzestrzenianie się w kraju wirusa ASF.

We wtorek wirus ten wykryto w jednej z największych litewskich farm trzody chlewnej należącej do duńskiej spółki Idavang. Rozpoczęto wybijanie 19,5 tys. świń.

Według danych litewskiej Państwowej Służby Żywności i Weterynarii w tym roku w niedużych gospodarstwach w kraju odnotowano 40 przypadków zachorowań na ASF, w wyniku czego wybito około 2,3 tys. świń.

Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale sieje spustoszenie w chlewach i nie ma na niego szczepionki. Atakuje świnie i dziki, przenosząc się przez bezpośredni kontakt lub ukąszenie kleszcza.

Na Litwie wirus zaczął się rozprzestrzeniać w 2013 roku.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA