Ognisko ASF ponownie wybuchło na Podkarpaciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2018,11:00 Aktualizacja: 09-08-2018,10:44
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnych trzech chlewni. Rolnicy utrzymywali w nich zaledwie 11 świń. Jedno z trzech ognisk wybuchło ponownie w województwie podkarpackim.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 188 a zarazem 84 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 6 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko, jest położone w obszarze zagrożenia w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Jego właściciel utrzymywał trzy świnie.

afrykański pomór świń, PZŁ, ASF, Jan Krzysztof Ardanowski, odstrzał dzików

Minister: ci rolnicy powinni całkowicie zrezygnować z hodowli świń

Rolnicy, którzy nie mogą zabezpieczyć swoich gospodarstw przed ASF, lepiej żeby zrezygnowali z hodowli świń - powiedział we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należy rozważyć utworzenie alternatywnego wobec PZŁ...

Ognisko ASF nr 189 (85 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 7 sierpnia w gospodarstwie położonym w gminie Chełm w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.

Gospodarstwo, w którym stwierdzono 189 ognisko, jest położone w obszarze objętym ograniczeniami. Jego właściciel utrzymywał sześć świń.

Ognisko ASF nr 190 a zarazem 86 w tym roku wybuchło w województwie podkarpackim Zostało ono potwierdzone 8 sierpnia.

Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko, jest położone poza obszarami wymienionymi w załączniku do decyzji Komisji 2014/709/UE. Leży ono w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim w województwie podkarpackim.

Rolnik, w którego gospodarstwie wybuchło drugie ognisko ASF w woj. podkarpackim, utrzymywał w nim dwie świnie.

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA