Ogniska choroby Aujeszkyego w gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2018,10:00 Aktualizacja: 31-03-2018,10:25
A A A

Trzoda chlewna utrzymywana w dwóch gospodarstwach we Francji została wybita. W stadach wybuchły bowiem ogniska choroby Aujeszkyego.

Gospodarstwa znajdują się w gminach Pontiacq-Viellepinte oraz Lamayou leżących w regionie Nowa Akwitania w południowej części Francji.

Trzoda chlewna w obu gospodarstwach była utrzymywana w budynkach z dostępem do wybiegów. Po wykryciu wirusa choroby Aujeszkyego wszystkie zwierzęta zostały wybite.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczniki w tej samej cenie. Stabilizacja przed świętami

Ceny tuczników w Unii Europejskiej przed świętami są stabilne. Już w ubiegłym tygodniu w większości krajów utrzymały one swój poziom. Producenci tuczników w Niemczech wiedzieli, że przed świętami liczba dni ubojowych...

Służby weterynaryjne nie stwierdziły jednoznacznie co było przyczyną wybuchu ognisk tej choroby. Podejrzewają jednak, że świnie miały kontakt z zakażonymi dzikami.

Status regionu wolnego od choroby Aujeszkyego został tam tymczasowo zawieszony. Tym samym możliwość transportu świń poza ten region został ograniczony.

Choroba Aujeszkyego to zakaźna zaraźliwa choroba świń, ale także innych gatunków zwierząt gospodarskich. Nazywana jest także wścieklizną rzekomą.

Powoduje ona duże straty związane z pogorszeniem wskaźników płodności ale także wydłużeniem okresu tuczu i co się z tym wiąże większym zużyciem paszy na kg przyrostu masy ciała tuczników.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA