Ogniska ASF wybuchają głównie w małych gospodarstwach
Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 3 najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Ogniska ASF nr 37-39 w 2021 roku zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 30 lipca br. z PIWet - PIB Puławy.
Ognisko ASF nr 2021/37 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń (15 tuczników, 4 warchlaki, 2 lochy).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Łączki Brzeskie w gminie Przecław w powiecie mieleckim w woj. podkarpackim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
EFSA obejmuje Polskę kampanią Stop ASF
64 świnie w trzech ogniskach ASF
Ognisko ASF nr 2021/38 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (9 tuczników, 1 locha).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Karpie w gminie Przemków w powiecie polkowickim w woj. dolnośląskim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
Ognisko ASF nr 2021/39 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 tuczniki.
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Sułów Wielki w gminie Wąsosz w powiecie górowskim w woj. dolnośląskim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ