EFSA obejmuje Polskę kampanią Stop ASF
Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) intensyfikuje wysiłki na rzecz zahamowania rozwoju afrykańskiego pomoru świń w Europie. W tym celu rozszerza swoją kampanię: Stop ASF o 9 kolejnych krajów, w tym Polskę.
EFSA latem ubiegłego roku rozpoczęła kampanię uświadamiającą na temat afrykańskiego pomoru świń w południowo-wschodniej Europie.
Kampania została przeprowadzona we współpracy z władzami lokalnymi w krajach tworzących tzw. region zagrożenia ze względu na bliskie sąsiedztwo krajów, w których występuje ASF.
- EFSA prowadziła kampanię uświadamiającą na temat ASF w południowo-wschodniej Europie
- EFSA w tym roku rozszerza kampanię: Stop ASF o 9 krajów w tym o Polskę
- Kampania: Stop ASF stanowi uzupełnienie bieżących działań Komisji Europejskiej
- Kampania: Stop ASF opiera się na wykrywaniu, zapobieganiu i zgłaszaniu choroby
- Celem kampanii jest uświadamianie rolników o ASF
Liczba ognisk ASF dynamicznie rośnie. Gdzie wybuchły kolejne?
Wykrywać, zapobiegać, zgłaszać
Kampania została wdrożona w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Kosowie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii.
EFSA rozszerza tę kampanię, która jest adresowaną przede wszystkim do rolników, na kolejne kraje tj. Bułgarię, Czechy, Litwę, Łotwę, Polskę, Słowację, Estonię, Węgry i Rumunię.
- Jako organizacja naukowa nieustannie publikujemy oceny i zalecenia mające ułatwić ochronę zwierząt i gospodarki w krajach zagrożonych afrykańskim pomorem świń - powiedział Nikolaus Kriz, kierownik działu ds. zdrowia zwierząt i roślin w EFSA dodając:
- W ubiegłym roku postanowiliśmy zaangażować się w działania w terenie i pokazać, że EFSA chce pomagać rolnikom i wszystkim innym, którzy cierpią z powodu tej groźnej choroby. Kampania została dobrze przyjęta w pierwszej grupie krajów, a obecnie ruszamy dalej z naszym przekazem: wykrywać, zapobiegać, zgłaszać.
Apelują o zmianę postępowania z dzikami wyłapywanymi w miastach
Kampania ma uświadamiać
Kampania stanowi uzupełnienie bieżących wysiłków Komisji Europejskiej i innych organizacji międzynarodowych na rzecz zwalczania tej choroby w Europie.
Kampania ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat ASF we wszystkich 18 krajach i jest skierowana do tych grup, które mają kontakt ze świniami domowymi i dzikami, w szczególności do hodowców.
Kampania jest realizowana przy współudziale i zaangażowaniu lokalnych organizacji weterynaryjnych, kółek rolniczych, kół łowieckich, straży granicznej i innych właściwych organów.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć TUTAJ.
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ