Ogniska ASF w tym jedno w obszarze ochronnym
Główny lekarz weterynarii poinformował o trzech nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Dwa z nich wybuchły w województwie lubelskim, jedno w woj. mazowieckim w gospodarstwie położonym w obszarze ochronnym.
Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 178 a zarazem 74 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 28 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Gospodarstwo, w którym wybuchło ognisko, jest położone w obszarze zagrożenia w gminie Dubienka w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. Jego właściciel utrzymywał dwie świnie.
Płotu nie będzie. Pieniądze trafią na bioasekurację i polowania
Ognisko ASF nr 179 (75 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 29 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 65 świń.
Gospodarstwo to jest położone w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim czyli w obszarze zagrożenia.
Ognisko ASF nr 180 (76 w 2018 r.) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z instytutu w Puławach 29 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 świń.
Gospodarstwo to jest położone w gminie Siennica w powiecie mińskim w województwie mazowieckim w obszarze ochronnym.
Główny lekarz weterynarii poinformował, że w gospodarstwach w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją tej choroby.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.
- Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ