Racjonalne wykorzystywanie antybiotyków, sposoby ograniczenia ich zużycia oraz technologia odchowu loszek, to główne tematy sesji trzodziarskiej, która odbyła się w ramach Biomin Forum.
Tradycyjnie jak co roku firma Biomin zorganizowała forum poświęcone produkcji zwierzęcej. W tym roku spotkanie odbyło się 9 lutego w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy.
Problemy związane z realizacją inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich, to główny temat spotkania, które 31 stycznia br. odbyło się w Przysieku koło Torunia. W debacie uczestniczyli rolnicy z całej Polski oraz przedstawiciele...
Podczas spotkania zostały przedstawione szanse i zagrożenia dla polskiej produkcji zwierzęcej na tle Europy i Świata oraz prognozy jej rozwoju. Według przewidywań produkcja wieprzowiny w 2017 r. w Hiszpanii osiągnie poziom 49,4 mln sztuk, w Niemczech 44,9 mln sztuk, a w Polsce 14,2 mln sztuk.
Największymi zagrożeniami na krajowym rynku wieprzowiny są: rozdrobniona produkcja i brak profesjonalnego zarządzania, niskie wyniki w rozrodzie oraz tuczu, brak możliwości inwestowania, mało konkurencyjna genetyka i słaba profilaktyka chorób, brak profesjonalnego wsparcia doradczo-technicznego oraz brak wizji rozwoju tego sektora. W Polsce zmagamy się również z niską efektywnością zakładów ubojowych, dużą presją wysoko wydajnej konkurencji, a także obawą przed blokadą produkcji wynikającą z ASF.
Z kolei dużą szansą tego rynku są: duża popularność tego rodzaju mięsa w kraju, tradycje w produkcji wieprzowiny, mniejszy stopień zurbanizowania terenów wiejskich w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, potencjał w zagospodarowaniu nawozów naturalnych, dobra baza paszowa oraz coraz większa popularność tuczu trzody chlewnej zwłaszcza wśród młodych rolników.
O racjonalnym stosowaniu antybiotyków w ochronie zdrowia zwierząt mówił prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii.
Tuczniki już w niedalekiej przyszłości mogą być produkowane bez używania antybiotyków zarówno w leczeniu jak i profilaktyce. W Polsce już teraz funkcjonują obiekty, w których przynajmniej część stada jest produkowana właśnie w...
- Antybiotyki dzielimy na dwie podstawowe grupy, czasozależne oraz dawkozależne. Długość terapii tymi pierwszymi zawsze musi być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta, czyli przez siedem, a nawet czternaście dni. W momencie kiedy skrócimy czas leczenia część pozostałych bakterii nabiera oporności i staje się niewrażliwa na ten antybiotyk. W przypadku dawkożależnych, czasami podanie jednej, wysokiej dawki może być skuteczne – tłumaczył profesor.
Dr Algirdas Telsinskas opowiedział o problemach zdrowotnych świń w zależności od wielkości ferm oraz źródłach nowych infekcji. Zwrócił uwagę, że ważnym elementem biosaekuracji w stadzie jest kwarantanna nowo zakupionych zwierząt, która powinna trwać przynajmniej 60 dni.
O technologii odchowu loszek opowiedział Dr Diego Padoan z firmy Biomin.
- Według badań przeprowadzonych w Danii 3 proc. prosiąt po urodzeniu nie dostaje w ogóle siary, a 27 proc. z nich nie dostaje odpowiedniej jej ilości. Czyli łącznie 30 proc. młodych jest bardziej podatna na infekcje. Ponadto w miotach pochodzących od loszek, które proszą się po raz pierwszy wartości te są dwa razy większe – tłumaczył Diego Padoan.
Więcej na temat konferencji można będzie przeczytać w najbliższym numerze "Hoduj z Głową Bydło" oraz "Hoduj z Głową Świnie" nr 2 [86] 2017 r.