Nowe laboratorium ma zwiększyć skuteczność walki z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2019,11:20 Aktualizacja: 26-02-2019,11:26
A A A

Uruchomiono nową pracownię wirusologiczną Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, w której prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

- To kolejne laboratorium, które zgodnie z zapowiedziami zostało otwarte, aby przyspieszyć analizowanie próbek, co przekłada się na zwiększenie skuteczności walki ASF - powiedział podczas uroczystości otwarcia laboratorium Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

asf w polsce, walka z asf w polsce, odstrzał dzików, jan krzysztof ardanowski, polski związek łowiecki

ASF nie zniknie z dnia na dzień. Minister nie jest naiwny

- Bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce - oświadczył w Poznaniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że miesięcznie znajdowanych jest kilkaset padłych w wyniku choroby osobników. Szef resortu spotkał się z...

Wyposażenie i przystosowanie pomieszczeń dla nowej placówki kosztowało ok. 3 mln zł. Dotychczasowy zakres badań został rozszerzony o dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń.

Pierwsza pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF. Druga to metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, która ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału.

- Pracownia została zaprojektowana tak, aby umożliwić wysoką wydajność pracy oraz sprawne i szybkie wydanie wyniku. A czas jest niezwykle istotny w zwalczaniu tej jednostki chorobowej. Posiadane wyposażenie umożliwia wykonanie około 500 próbek dziennie, co może stanowić zabezpieczenie diagnostyczne dla północnej części kraju - poinformowała Agnieszka Świątalska, kierownik Pracowni Parazytologii i Mykologii Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku.

ZHW w Gdańsku jest piątym laboratorium regionalnym, które będzie wspierać badania prowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Od początku pojawienia się ASF w Polsce, czyli od połowy lutego 2014 r., do końca ub.r. stwierdzono ponad 200 ognisk tej choroby u świń, wykryto ponad 3 tys. przypadków wirusa u dzików. Najwięcej zachorowań świń miało miejsce w 2018 r.

W tym roku wykryto jedno ognisko ASF u świń i ok. 400 przypadków wirusa u dzików.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA