Sektor trzody chlewnej zmaga się z niskimi cenami skupu, osłabieniem eksportu oraz kolejną falą Covid-19. Znoszenie restrykcji w niektórych krajach Unii Europejskiej może przełożyć się na stopniową poprawę sytuacji w najbliższym czasie.
Producenci świń zmagają się z niskimi cenami w skupie tuczników i ograniczeniem eksportu w wyniku rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Niemieckie notowania pozostały bez zmian, a krajowe ceny kolejny tydzień z rzędu spadły.
Rozprzestrzeniający się wirus ASF w coraz większym stopniu ogranicza możliwości eksportowe wieprzowiny z Unii Europejskiej. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że ostatnie ogniska choroby u dzików we Włoszech pogorszyły i tak trudną sytuację na unijnym rynku żywca wieprzowego.
Eksport wieprzowiny z państw Wspólnoty do Chin pozostaje na niskim poziomie, a jego wcześniej przewidywany wzrost prawdopodobnie nie nastąpi z uwagi na trwającą odbudowę produkcji świń w Państwie Środka.
Drobni hodowcy trzody chlewnej z Tajlandii uważają, że rząd ukrywał rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus jest obecny w tym kraju od dwóch lat i w tym czasie upadło tam ponad 100 tys. małych gospodarstw. ...
Rynek żywca wieprzowego w Unii Europejskiej zmaga się także ze spadkiem mocy produkcyjnych w zakładach przetwórczych w związku z zakażeniami Covid-19 i kwarantanną pracowników. Osłabiony popyt ze strony przetwórstwa przekłada się na utrzymywanie się niskich cen skupu trzody chlewnej.
W ostatnich notowania niemieckiej dużej giełdy cena tuczników pozostała bez zmian na poziomie 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,46 zł.
Zakończenie się kolejnej fali Covid-19 w niektórych krajach oraz stopniowe znoszenie restrykcji może przyczynić się do częściowej poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny.
W Hiszpanii w ostatnim tygodniu ceny wzrosły o 2 eurocenty za kg. Wiele zakładów rozpoczęło uzupełnianie zapasów w magazynach korzystając z niskich cen żywca.
W efekcie braku opłacalności produkcji tuczników w wielu krajach unijnych pogłowie świń spada i ten trend jeszcze zostanie utrzymany w najbliższym okresie.
Na krajowym rynku ceny skupu zanotowały kolejne spadki o 10 groszy za kg klasy E. Średnia cena w zakładach mięsnych wynosi około 5,25 zł za kg. Niskie notowania skupu tuczników jeszcze bardziej pogarszają i tak już dramatyczną sytuację producentów świń.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ