Epidemia ASF ukrywana przez rząd w Tajlandii?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-02-2022,15:50 Aktualizacja: 04-02-2022,15:09
A A A
Drobni hodowcy trzody chlewnej z Tajlandii  uważają, że rząd ukrywał rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirus jest obecny w tym kraju od dwóch lat i w tym czasie upadło tam ponad 100 tys. małych gospodarstw. 
 
Tajlandia oficjalnie po raz pierwszy zgłosiła obecność wirusa ASF dopiero w minionym miesiącu. Jednak istnieją poważne wątpliwości, co do rzeczywistej sytuacji w kraju – informuje euromeatnews.com.
 
Choroba rozprzestrzeniała się w Azji głównie w Chinach, w Wietnamie i na Filipinach. Tajlandia była postrzegana jako kraj bezpieczny, któremu nie zagraża wirus ASF.
 
Drobni hodowcy uważają jednak inaczej i twierdzą, że rząd Tajlandii ukrywał prawdziwą sytuację, ponieważ w tym kraju w latach 2019-2021 padło 300 tys. świń.
 
ogniska ASF u dzików, dziki, padłe dziki, martwe dziki, asf, wirus asf, GIW, myśliwi, zwalczanie asf, odstrzał dzików

ASF u dzików. Liczba ognisk szybko rośnie

Ogniska ASF u dzików w Polsce, dawniej określane mianem przypadków, w 2022 roku wystąpiły już na terenie 10 województw. Łącznie lich liczba wzrosła do 318. Najwięcej ognisk ASF u dzików w tym roku potwierdzono w...
Bunyagith Pinprasong, dyrektor Biura Kontroli Chorób i Usług Weterynaryjnych twierdzi, że większość zgonów zwierząt była spowodowana zespołem rozrodczo-oddechowym świń (PRRS).
 
Według danych wynika, że ASF jest obecny w 22 obszarach w 13 prowincjach. Niemal 500 świń zostało zabitych w wyniku choroby w małych gospodarstwach rolnych. 
 
Tajski hodowca świń Jintana Jamjumrus twierdzi że nie ma mowy, by władze nie wiedziały o całej sytuacji. Jego zdaniem świnie padły w całym kraju, a i tak nie mówiono o wybuchu epidemii. 
 
W ciągu ostatnich dwóch lat 100 tys. drobnych hodowców w sektorze trzody chlewnej zamknęło swoją działalność. Tylko 79 tys. gospodarstw jest obecnie zarejestrowanych w Tajlandii, a straty w mniejszych wynoszą około 1 miliona świń.
 
Prawie połowa strat została odnotowana w zeszłym roku. W efekcie w styczniu cena wieprzowiny osiągnęła rekordową wartość 6,47 dolarów za kg, co daje około 25,63 złotych. 
 
W zeszłym miesiącu Tajlandia ogłosiła tymczasowy zakaz eksportu żywca wieprzowego, aby uzupełnić zapasy na pozostałych fermach. Restrykcje mają obowiązywać do kwietnia. 
 
W marcu ubiegłego roku Wietnam wprowadził zakaz importu z tego kraju, ponieważ w transporcie świń potwierdzono obecność wirusa ASF.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA