Nie przestrzegasz zasad? Będziesz musiał zlikwidować hodowlę świń
W 2015 roku wejdą w życie nowe przepisy związane z bioasekuracją, które mają zapobiec transmisji wirusa afrykańskiego pomoru świń poza strefę zapowietrzoną. W skrajnych przypadkach właściciele świń, którzy nie będą ich przestrzegali, zostaną zmuszeni do likwidacji hodowli.
- Jestem pewien, że jeśli ktoś świadomie lub niechcący nie wyprowadzi wirusa ASF poza strefę, to choroba nie rozniesie się po kraju. Najważniejsze, żeby wszyscy hodowcy zrozumieli, że bioasekuracja jest najtańszym sposobem ochrony naszych stad przed pomorem. Nikt nie wymyślił i nie wymyśli niczego tańszego, i skuteczniejszego - mówił prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach podczas II Pomorskiego Forum Trzodziarskiego.
Dlatego od nowego roku w Polsce obowiązywać będą przepisy, które zmuszą wszystkich hodowców do przestrzegania zasad bioasekuracji. Mają one ograniczyć do minimum możliwość szerzenia się wirusa afrykańskiego pomoru świń poza strefę zapowietrzoną.
Wszystkie chlewnie w kraju zostaną podzielone na dwie kategorie: komercyjne i niekomercyjne. Niekomercyjne to te, które utrzymują świnie tylko na swoje potrzeby.
Właściciele tych gospodarstw będą musieli przestrzegać ośmiu zasad. Należą do nich:
- zakaz stosowania zlewek w karmieniu świń
- uniemożliwienie świniom kontaktu z innymi wrażliwymi na zakażenie wirusem ASF zwierzętami
- zakaz wprowadzania na teren gospodarstwa części martwych bądź upolowanych dzików oraz ich mięsa
- zmiana odzieży przed wejściem do chlewni
- zakaz wchodzenia do chlewni przez osoby postronne
- ubój świń pod nadzorem lekarza weterynarii
- zakaz utrzymywania loch i knurów
- obowiązek posiadania mat dezynfekcyjnych przed wejściem do chlewni
Do ferm komercyjnych zostaną przydzielone te podmioty, które sprzedają zwierzęta na zewnątrz. Będą musiały przestrzegać tych samych zasad, co gospodarstwa niekomercyjne, z wyjątkiem zakazu utrzymywania loch i knurów.
Ich właściciele wraz z inspektorem lub wyznaczonym przez inspekcję lekarzem weterynarii ustalą plan bioasekuracji, którego zadaniem będzie zabezpieczenie stada przed wirusem ASF.
Musi on być zatwierdzony przez powiatową inspekcję weterynaryjną.
Realizacja planu będzie sprawdzana. Po ustaleniu zasad inspektor przyjedzie i oceni, czy właściciel stada ich przestrzega. Jeśli tego nie robi, otrzyma 30 dni na wdrożenie ich w życie. Gdy po tym czasie hodowca nadal nic nie zrobi w tym kierunku, będzie zmuszony zamknąć chlewnię.
Inspekcja Weterynaryjna zleci prewencyjny wykup zwierząt, hodowca otrzyma za nie pełne odszkodowanie i będzie go obowiązywał trzyletni zakaz hodowli świń.
- Jestem przekonany, że wszyscy hodowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą afrykański pomór świń i spełnią te wymagania. Chcę także podkreślić, że nowe przepisy nie są po to, aby likwidować gospodarstwa trzodowe w Polsce, ale aby uchronić nas przed tym wirusem - mówił prof. Pejsak.