Nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń. Minister daje słowo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2016,15:10 Aktualizacja: 04-10-2016,15:22
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zapewnił we wtorek, że nie będzie problemów z interwencyjnym skupem świń w związku z występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dodał, że są pieniądze na przetwórstwo mięsa.

Szef resortu był pytany przez dziennikarzy w Sejmie m.in. o protesty rolników, którzy domagają się skupu świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk ASF. Polityk rolnictwa przypomniał, że rząd powołał pełnomocnika ds. zwalczania skutków ASF, który jest najbardziej kompetentny do odpowiadania na bieżąco.

ASF, afrykański pomór świń, wirus, lubelskie, Biała Podlaska, blokada drogiASF, afrykański pomór świń, wirus, lubelskie,

Rolnicy blokują ważną trasę. Protestują przeciwko opieszałości rządu

Od rana rolnicy z powiatu bialskiego utrudniają przejazd drogą krajową nr 2 na odcinku Międzyrzec Podlaski - Biała Podlaska. W ten sposób protestują przeciwko opieszałości rządu w walce z afrykańskim pomorem świń. Sytuacja jest alarmująca,...

- Ale nie sądzę, żeby były problemy, mamy środki finansowe na przetwórstwo, są uruchomione zakłady, są ciągle prowadzone w tym zakresie rozmowy, decyzje są w tych dniach podejmowane, szczegółowo nad tym pracuje pełnomocnik rządu - powiedział Jurgiel.

- Zapewniam, że problemów nie będzie, na wszystko mamy przeznaczone (...) środki. Są pewne procedury, które wynikają z tego, że np. środki UE trzeba skonsultować, trzeba notyfikować programy, pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, ale problem na pewno będzie w tym obszarze rozwiązany - powiedział minister rolnictwa.

We wtorek rolnicy zorganizowali protest na drodze krajowej nr 2 w Lubelskiem, prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu. Domagają się od rządu skupu zdrowych świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk ASF. Protest zaplanowano do godz. 20.

O trudnej sytuacji hodowców świń w powiecie bialskim mówili też rolnicy na spotkaniu z liderami PSL w piątek w Leśnej Podlaskiej. W tej gminie (w miejscowości Droblin) wykryto cztery ogniska ASF, głównie w niewielkich hodowlach.
asf, trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca

Tuczniki pochodzące ze stref występowania ASF są skupowane

Resort rolnictwa zapowiada kolejną pulę pieniędzy, która ma zapewnić skup nawet 100 tys. sztuk świń. Do tej pory dzięki specustawie udało się zdjąć z rynku 20 proc. surowca, który ma zostać docelowo wykupiony. Hodowcy świń z woj....

Chore zwierzęta zostały uśpione, ale wokół tych gospodarstw wyznaczona została strefa zapowietrzona, z terenu której hodowcom nie wolno swobodnie wywozić żywca i sprzedawać wieprzowiny.

Wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych przewiduje specustawa, uchwalona w połowie września przez Sejm. Zgodnie z nią każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a mięso, zanim trafi do handlu, będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni.

Ma to umożliwić legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy mają otrzymać co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń pochodzących ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Sejm w trybie nadzwyczajnym uchwalił też drugą specustawę dot. ASF, która zakłada, że powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Specustawa wprowadza też obowiązek rejestracji świń w ciągu 30 dni, każda zmiana miejsca pobytu zwierzęcia będzie musiała być zgłoszona w ciągu siedmiu dni, natomiast w okresie, kiedy występuje choroba zakaźna i gospodarstwo znajduje się na terenie wyznaczonych stref, rolnik będzie miał obowiązek zgłaszania wszystkich przemieszczeń, sprzedaży, upadków zwierząt - w ciągu 24 godzin.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek odnosi się do kilku dzików) i 23 ogniska tej choroby u świń. W tym roku wykryto 20 ognisk ASF - w województwach: podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA