Nasiona soi i rzepak to dobre pasze dla świń
Nasiona soi charakteryzują się dużą zawartością białka oraz tłuszczu, podobnie jak śruta rzepakowa. Obie te pasze, najlepiej poddane procesowi ekstruzji, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w żywieniu świń.
Nasiona soi oprócz wysokiej zawartości białka oraz tłuszczu niestety zawierają także wiele czynników antyodżywczych. Nnajbardziej znaczącym są inhibitory proteaz, które ograniczają strawność białka u zwierząt monogastrycznych.
Ekstruzja nasion soi daje możliwości
Wykorzystanie surowych nasion soi jest praktycznie marginalne lub całkowicie niemożliwe. Szansę wykorzystania na cele paszowe soi uprawianej we własnym gospodarstwie stwarza proces ekstruzji.
Hoduje świnie puławskie i żywi je polskim białkiem
Pełnotłuste ziarno soi poddane obróbce termicznej jest smakowitym i preferowanym komponentem w paszach dla świń, zarówno pojedynczo jak i w połączeniu z innymi krajowymi źródłami białka roślinnego.
Pełnotłuste ziarno soi poddane procesowi ekstruzji oprócz znacznej poprawy strawności białka, charakteryzuje się lepszą dostępnością energii. Zawarty tam tłuszcz jest w efekcie lepiej przyswajalny dla kosmków jelitowych zwierząt.
W każdym ekstrudowanym surowcu istotnie zwiększa się strawność włókna, co wpływa na lepszą perystaltykę jelit świń.
Dużo białka i aminokwasów siarkowych
Śruta rzepakowa jest sztandarową polską rośliną białkową i tłuszczową. Charakteryzuję się ona zawartością białka na poziomie 35 proc.
Śruta rzepakowa zawiera także dużą zawartość aminokwasów siarkowych, co pozwala doskonale łączyć ten surowiec z roślinami, które są w nie ubogie jak np. strączkowe.
Łubin w żywieniu świń czyli dużo taniego białka
Również w tym przypadku dużą rolę odgrywa ekstruzja, która znacznie zwiększa strawność dostępnego w niej białka.
Strawność śruty rzepakowej dzięki ekstruzji rośnie i przekracza 90 proc.
Ekstruzja powoduje rozerwanie białka, przez co dla zwierząt dostępne stają się aminokwasy siarkowe. Ponadto znacznie zwiększa się strawność włókna.
Przyswajalność ekstrudowanej śruty rzepakowej jest bardzo wysoka, przez co możemy znacząco zwiększyć jej udział w dawce pokarmowej dla świń.
W przypadku tuczników ekstrudowana śruta rzepakowa może stanowić jedyny komponent białkowy, który umożliwi odpowiednie zbilansowanie dawki.
- Więcej informacji na temat wykorzystania polskiego białka roślinnego w żywieniu świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2001. ZAPRENUMERUJ