Nagłe padnięcia świń na Filipinach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-09-2019,8:00 Aktualizacja: 03-09-2019,13:37
A A A
Filipiny odnotowały gwałtowny wzrost śmiertelności trzody chlewnej. Tamtejsze służby weterynaryjne pobrały od padłych zwierząt próbki krwi i oczekują na wyniki badań laboratoryjnych.
 
Prokuratura filipińska otrzymała zgłoszenie dotyczące zwiększonej śmiertelności świń hodowanych przez rolników na ich podwórkach. 
 
Zgodnie z ustaleniami, aby zdiagnozować przyczyny upadków są konieczne badania, które zostaną przeprowadzone przez jedno laboratorium referencyjne położone w Europie, informuje portal 3trzy3.pl
 
ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna, odstrzał sanitarny

Walka z ASF musi być intensywniejsza

Afrykański pomór świń (ASF) coraz szybciej rozprzestrzenia się na terenie Polski i dziesiątkuje stada. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa walka z wirusem musi być zintensyfikowana.    Służby weterynaryjne...
Sprawa ujrzała światło dzienne 16 sierpnia, kiedy to do departamentu rolnictwa wpłynął raport Bureau of Animal Industry (BAI) dotyczący zwiększonej śmiertelności trzody chlewnej utrzymywanej w prywatnych gospodarstwach.
 
Prokurator natychmiast zarządził przeprowadzenie kontroli w gospodarstwach i pobranie próbek krwi od padłych świń.
 
Jak podali hodowcy, zwierzęta wykazywały utratę apetytu. Następnie pojawiały się wymioty i osłabienie, które uniemożliwiało podnoszenie się świń.
 
U padłych osobników zaobserwowano wybroczyny na skórze i ciemne przebarwienia w okolicy kończyn.
 
Eksperci stwierdzili, że wspomniane objawy kliniczne odpowiadają kilku chorobom. Dlatego służby weterynaryjne zleciły badania laboratoryjne i wysłały próbki krwi do zagranicznych laboratoriów w celu ustalenia przyczyny śmierci zwierząt. 
 
Na wyniki przeprowadzonej analizy będzie trzeba zaczekać przez okres od dwóch tygodni nawet do trzech miesięcy.
 
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony żywności, sekretarz rolnictwa William D. Dar wydał 22 sierpnia zarządzenie administracyjne nr 4. 
 
Nakazuje ono wszystkim wojewódzkim, gminnym i miejskim urzędom weterynaryjnym i rolnym w całym kraju ścisłe egzekwowanie środków bezpieczeństwa żywności i przeprowadzanie kwarantanny zwierząt.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA