Myśliwi w woj. podlaskim nie realizują planu redukcji populacji dzików?
Rolnicy ze Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" skierowali pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela w sprawie braku redukcji populacji dzików w tym regionie.
Hodowcy i producenci trzody chlewnej uważają, że wszelkie działania związane z próbą opanowania afrykańskiego pomoru świń są niweczone przez brak kontroli populacji dzików, które są własnością państwa.
"Myśliwi, a szczególnie zarządy kół łowieckich za nic mają sobie przepisy i zalecenia wydawane nawet przez ministra środowiska dotyczące konieczności dokonania redukcji populacji dzików" czytamy w piśmie stowarzyszenia skierowanym do ministra rolnictwa.
ASF wychodzi ze "skrzynki"? Chłodnie na tusze dzików stały otworem
Minister środowiska zalecił redukcję populacji dzików do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy na wschód od Wisły do dnia 1 listopada 2017 roku.
Myśliwi podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim 16 lutego tego roku poinformowali, że nie wykonali planu łowieckiego. Jak twierdzą członkowie SPTCH "Podlasie" był to jednak plan zakładający osiągnięcie populacji 0,5 dzika na kilometr kwadratowy, a nie 0,1 osobnika.
Hodowcy trzody chlewnej uważają, że zmniejszenie wielkości odstrzału nie wynika z mniejszej populacji dzików. Ich zdaniem zwierzęta te wciąż są obecne w nadmiernej liczbie na terenie woj. podlaskiego.
Mniej przypadków ASF u dzików
"Jak się dowiedzieliśmy w znanych nam obwodach łowieckich już w marcu łowczy nie dawali myśliwym dzików do odstrzału twierdząc, że plany łowieckie są już wykonane. Nie dość tego dowiedzieliśmy się, że teraz w miesiącu kwietniu także nie wydają pozwolenia na odstrzały na dziki" czytamy w piśmie stowarzyszenia.
Hodowcy trzody chlewnej z woj. podlaskiego w związku z tym pytają ministra rolnictwa, czy w takiej sytuacji można mówić o skutecznej walce z ASF?
Pismo Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie" skierowane do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela można znaleźć tutaj
- Książki warte polecenia: Sygnały świń