Myśliwi upolowali ponad 269 tysięcy dzików
Polski Związek Łowiecki na podstawie materiałów Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu poinformował, że w ubiegłym sezonie łowieckim stwierdzono 2003 upadki dzików.
Najwięcej padłych dzików znaleziono w województwie podkarpackim (309), dolnośląskim (297) oraz wielkopolskim (211). Najmniej upadków odnotowano w woj. świętokrzyskim (27), łódzkim (34) oraz opolskim (40).
W ramach odstrzałów planowych indywidualnych oraz zbiorowych upolowano łącznie 130 883 dziki. W przypadku odstrzałów sanitarnych upolowano 136 142 dziki.
Łącznie podczas odstrzałów sanitarnych oraz planowych, upolowano więc ponad 269 tys. dzików.
ASF. Potrzebna jest obiektywna metoda liczenia dzików
W odstrzałach sanitarnych udział wzięło 1906 myśliwych, którzy skorzystali z przysługującego im na ten cel prawa do dodatkowego urlopu, wykorzystując łącznie blisko 9 tys. dni urlopowych.
Niespełna 2 tysiące myśliwych, którzy skorzystali z urlopów z tytułu odstrzałów sanitarnych, stanowi niewielką grupę w porównaniu z wszystkimi myśliwymi, którzy byli zaangażowani w walkę z ASF i odstrzały sanitarne.
Ponad 99% myśliwych dokonujących odstrzałów sanitarnych nie skorzystało z dodatkowych dni urlopowych i wykonywali powyższe zadania w ramach swojego czasu wolnego od pracy zawodowej.
Suma wszystkich wpisów w książce ewidencji i pobytu na polowaniu indywidualnym oraz w celu wykonania odstrzału sanitarnego, to niemal 5 milionów indywidualnych wpisów (4 855 153). 3 141 835 z nich dotyczyły polowań planowych indywidualnych, a 1 713 318 dotyczyły wpisów wykonania odstrzału sanitarnego.
"Z przysługujących dodatkowych płatnych dni urlopowych, nierefundowanych przez Skarb Państwa, skorzystał niewielki odsetek myśliwych wykonujących odstrzały sanitarne, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu społecznym myśliwych w walkę z rozprzestrzenianiem ASF przez dziki" czytamy w komunikacie Polskiego Związku Łowieckiego
Podsumowanie sezonu łowieckiego 2021/2022 w pozyskaniu dzików i walce z wirusem ASF znajdziesz TUTAJ