ASF. Potrzebna jest obiektywna metoda liczenia dzików
Odstrzał dzików i zbieranie truchła oraz kompartmentalizacja to kolejne tematy, o których rozmawiano podczas spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
Od 1 kwietnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. odstrzelono 279 104 dziki w tym 139 056 w drodze odstrzału sanitarnego. Zdaniem Porozumienia, brakuje odniesienia do liczebności populacji tych zwierząt, co uniemożliwia określenie czy wykonany odstrzał był wystarczający do uzyskania jej znaczącej redukcji.
Zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego odstrzelonego lub znalezionego padłego dzika jest dużym krokiem naprzód w bieżącym monitoringu czynnym i biernym.
Odstrzał sanitarny jak biznes. Ustawa wstrząśnie środowiskiem myśliwych?
Monitoring bierny jest od 40 do 100 razy bardziej efektywny w poszukiwaniu dzików zainfekowanych wirusem ASF od czynnego, jednak zdaniem Porozumienia, musi być on profesjonalnie zorganizowany. Póki co zbieramy poniżej 20% padłych dzików.
"Porozumienie wnioskuje o wprowadzenie nowej, obiektywnej metody liczenia populacji dzików, która pozwoli na zweryfikowanie sporządzanych planów łowieckich pod kątem walki z ASF. W szczególności szacowanie populacji przy pomocy dronów i fotopułapek to metody, które można wprowadzić wszędzie, niezależnie od specyfiki siedliska i w dowolnym czasie w celu wygenerowania porównywalnych danych" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
Hodowcy postulują również o to, aby większa ilość środków przeznaczonych na walkę z ASF była kierowana na zbieranie truchła. Jest to ich zdaniem najskuteczniejszy element zmniejszania presji wirusa ASF w środowisku.
Zdaniem Porozumienia, celowe jest równoległe zwiększenie intensywności odstrzałów oraz poszukiwań padłych dzików, liczby zaangażowanych osób, psów i utylizacji znalezionych zwierząt.
Szukają rozwiązań w obliczu kolejnego sezonu ASF w Polsce
"Wnioskujemy o intensywne poszukiwanie padłych dzików w promieniu 5 km od potwierdzonych ognisk u świń i dzików z udziałem przeszkolonej w tym zakresie okolicznej ludności oraz przewodników z psami pod nadzorem myśliwych" apelują sygnatariusze porozumienia.
Kompartmentalizacja jest przygotowywana
Kompartmentalizacja to rozwiązanie przygotowane przez branżę i stosowane w krajach, których większość terytorium jest objęta chorobą zakaźną zwalczaną z urzędu. Podmioty działające w kompartmencie muszą być objęte zaawansowanym, wspólnie zarządzanym system bioasekuracji.
Porozumienie poinformowało, że branża rozpoczęła przygotowanie standardu systemu dla kompartmentalizacji ASF.
Pierwszym krokiem będzie przygotowanie dwóch projektów pilotażowych tj. dla produkcji świń oraz produkcji nasienia.
"Niezbędny jest aktywny udział MRiRW, GIW oraz współpraca partnerów zagranicznych (FR/DE/DK) w przygotowaniu projektów pilotażowych i docelowych rozwiązań unijnych" podsumowuje Branżowe Porozumie ds. Walki z ASF.