Myśliwi powinni być aktywniejsi. To dobry czas do odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2018,9:25 Aktualizacja: 13-12-2018,9:36
A A A

- Proces zbiórki padłych dzików i ich odstrzał w związku z problemem afrykańskiego pomoru świń musi być przyśpieszony - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- W Polsce właściwie choroba. Zgłaszamy kolejne gminy, gdzie już jej nie ma. Ostatni przypadek w chlewni odnotowaliśmy w połowie września. Owszem, są padłe dziki i tutaj myśliwi powinni być bardziej aktywni. (...) Sprawa zbiórki padłych dzików i odstrzału musi być przyspieszona - powiedział polityk na antenie Programu I Polskiego Radia.

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej, program bioasekuracji

Szef weterynarii zapewnia. Wszystkie ogniska ASF są wygaszone

Wszystkie ogniska chorobowe afrykańskiego pomoru świń zostały wygaszone, a restrykcje zawieszone - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Paweł Niemczuk, Główny Lekarz Weterynarii. Z przedstawionej informacji wynika, że w...

- Teraz jest dobry czas, bo nie ma kukurydzy, nie ma liści na drzewach i krzakach, widać gdzie te dziki są - dodał.

W środę odbył się protest grupy rolników związanych z Unią Warzywno-Ziemniaczaną na autostradzie A2 na odcinku Łódź-Warszawa, na wysokości Brwinowa. Droga była przez kilka godzin zablokowana.

Ardanowski rozmawiał z protestującymi rolnikami. Dialog dotyczył głównie problemu ASF. Rolnicy domagali się odszkodowań za wybite świnie. Gospodarze związani z Unią Warzywno-Ziemniaczaną zażądali podjęcia "natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce".

Protestujący domagali się też wprowadzenia przepisów narzucających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.

Rolnicy postulują zmianę polityki międzynarodowej resortu, chodzi m.in. o wstrzymanie importu produktów rolnych z Ukrainy oraz przywrócenie możliwości eksportu produkcji rolnej na rynki wschodnie, do Rosji.

Wnioskowali również o dymisję Anny Gołackiej, Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie, Pawła Piotrowskiego, Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i Pawła Niemczuka, Głównego Lekarza Weterynarii.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA