Mówią o tym, jak ochronić stado przed ASF
Główny lekarz weterynarii zachęca hodowców i producentów trzody chlewnej do przestrzegania zasad bioasekuracji. Stanowią one główną ochronę przed wejściem wirusa afrykańskiego pomoru świń do chlewni.
Główny lekarz weterynarii Mirosław Welz, dyrektor PIW-et PIB w Puławach prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk oraz rolnik i producent prosiąt Janusz Wojtczak wzięli udział w najnowszym filmie informacyjnym skierowanym do hodowców i producentów świń w Polsce.
ASF. Ponad 23 tys. świń zabitych z powodu choroby
Mówią oni o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji w codziennej pracy. Film pokazuje również, jak należy w praktyce stosować jej zasady.
- Co zrobić, aby zapobiegać ASF? Szczepionki nie ma, choroby się nie leczy, jest ustawowy zakaz. Co więc zrobić, czego użyć aby ochronić swoje gospodarstwo? Tylko bioasekuracja stanowi element aktywnego zabezpieczenia swojego stada - tłumaczy Mirosław Welz.
- Pamiętajmy również o tym, aby ograniczyć dostęp samochodów z zewnątrz niewiadomego pochodzenia, na przykład paszowozów, które przemieszczają się między gospodarstwami, które również mogą spowodować, że wprowadzony zostanie wirus ASF - mówi w filmie prof. Krzysztof Niemczuk.
- Ferma jako całość musi funkcjonować, muszą być dostarczane pasze. Więc na teren gospodarstwa można wjechać do tzw. strefy szarej poza płot, ale ten przejazd jest również ograniczony. Każdy pojazd musi przejechać przez śluzę dezynfekcyjną. Każdy wjazd do tej strefy jest ewidencjonowany - tłumaczy Janusz Wojtczak pokazując jednocześnie prowadzone przez siebie gospodarstwo.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym filmem opublikowanym przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy.
Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ