Ministerstwo apeluje aby nie utrudniać odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-01-2018,8:10 Aktualizacja: 20-01-2018,8:08
A A A

Przebywanie w parkach czy lasach, w których trwa odłów dzików nie będzie karane z wyjątkiem sytuacji, w których dane osoby świadomie utrudniają bądź uniemożliwiają przeprowadzenie odstrzału.

Odstrzał dzików w pierwszej kolejności ma być przeprowadzony na wschód od Wisły. Populacja tych zwierząt ma się tam zmniejszyć do poziomu 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy.

Kolejny etap odstrzału, jak informuje TVP 1, zakłada zmniejszenie populacji dzików do tej samej wielkości na terenie pozostałej części kraju.

walka z asf, pomoc dla producentów świń, bioasekuracja, odstrzał dzików

Bruksela zatwierdziła program pomocy dla gospodarstw w związku z ASF

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia ASF....

Polowania na dziki już wystartowały. Wraz z nimi pojawił się apel skierowany szczególnie do mieszkańców terenów, gdzie jest on realizowany.

- Uczulamy właśnie wszystkich obywateli naszego państwa aby wykazali się bardzo dużą wyrozumiałością i nie utrudniali zwalczania chorób zakaźnych przez realizację ostrzału sanitarnego - mówił dla TVP 1 Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Ministerstwo rolnictwa chce jak najbardziej wykorzystać zimę. Ta pora roku sprzyja bowiem tropieniu dzików zarówno w lasach jak i na polach. Polowanie na dziki jest także prowadzone na terenie miast.

Nowa specustawa wprowadza kary dla tych, którzy czynnie sprzeciwiają się odstrzałowi dzików. Jak podaje TVP 1 będą one dotyczyć osób, które świadomie blokują nagonkę lub zabraniają na danym terenie na prowadzenie odstrzału.

- Pragnę uspokoić wszystkich, którzy będą realizować wycieczki czy spacery w lesie, że nie będą karani za to, że przebywają w obszarze leśnym - tłumaczył w TVP 1 Rafał Romanowski.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA