Martwy dzik z wirusem ASF w Wilanowie. Kolejne w okolicy Warszawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-12-2017,9:15 Aktualizacja: 05-12-2017,9:15
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wynikach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u dziewięciu martwych dzików. Jeden z nich został znaleziony w Warszawie, pozostałe osiem w pobliżu stolicy.

Wirus ASF u dzików został potwierdzony wynikami badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Do Głównego Inspektoratu Weterynarii dotarły one 1, 2 i 4 grudnia.

Wirus został wykryty w zwłokach dziewięciu dzików. Wszystkie zwierzęta zostały znalezione w województwie mazowieckim w tym jeden w Warszawie.

Zwłoki czterech dzików znaleziono w gminie Leszno w powiecie warszawskim zachodnim. W gminie Łomianki w tym samym powiecie wirus zabił jednego osobnika.

ASF w Warszawie, wirus ASF, Jurgiel, PiS, Krajowa Rada Izb Rolniczych, KRIR

ASF w Warszawie. Minister rolnictwa podejrzewa celowe działanie

Afrykański pomór świń jest problemem, który trzeba rozwiązać - stwierdził w sobotę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Podkreślił, że bez znacznego zmniejszenia populacji dzików nie da się zwalczyć ASF, a Polski Związek...

Obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń znaleziono również w zwłokach dzika znalezionego na terenie Warszawy, konkretnie w Wilanowie.

Zwłoki dzików zakażonych wirusem ASF znaleziono również w gminie Jabłonna w powiecie legionowskim (jeden osobnik) oraz w gminie Konstancin-Jeziorna w powiecie piaseczyńskim (dwa osobniki).

Miejsca znalezienia zwłok ww. dzików znajdują się poza obszarami wymienionymi w obecnie obowiązującej części I, II i III załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE.

Na terenie gminy Jabłonna w powiecie legionowskim oraz gminy Leszno i gminy Łomianki w powiecie warszawskim zachodnim obowiązują środki wynikające z art. 15 dyrektywy Rady 2002/60/WE, wprowadzone w trybie pilnym na podstawie rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego nr 19 z dnia 22 listopada 2017 r. oraz nr 20 z dnia 24 listopada 2017 r.

Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna w powiecie piaseczyńskim obowiązują środki wprowadzone w trybie pilnym na podstawie rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Piasecznie nr 1/2017 z dnia 1 grudnia 2017 roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA