Mamy kolejne ognisko i przypadki ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-07-2018,15:30 Aktualizacja: 20-07-2018,15:31
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 165. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej oraz 69 kolejnych przypadków u dzików. Ognisko odnotowano w woj. lubelskim, a przypadki w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.
 
ASF wdarł się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w gminie Rejowiec w powiecie chełmskim w województwie lubelskim. 
 
Wirus został potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF. Jest to 165. ognisko choroby w Polsce.
 
dziki, ASF, zapora przed dzikami, afrykański pomór świń, Jan Krzysztof Ardanowski

Koniec dyskusji o płocie na granicy. Minister podjął decyzję

Nie będzie budowy płotu przed dzikami na wschodniej granicy Polski, bo taka zapora nic nie da. Pieniądze, które były zarezerwowane na ten cel, zostaną przeznczone m.in. na bioasekurację - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof...
Przypadki choroby u dzików od nr 2458 do nr 2526 potwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 9-15 lipca 2018 r.
 
Najwięcej, bo aż 34 przypadki potwierdzono w woj. lubelskim. Na drugim miejscu znalazło się woj. mazowieckie, gdzie wystąpiły 22 przypadki. W woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono 9 przypadków, a w woj. podlaskim tylko 4.
 
Od początku wystąpienia choroby w Polsce główny lekarz weterynarii poinformował o 165. ogniskach i 2526 przypadkach ASF.
 
Szczegóły dotyczące przypadków choroby znajdziesz tutaj.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA