Mamy kolejne ognisko ASF w gospodarstwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | krzysztof.zacharuk@agropolska.pl
08-08-2014,13:45 Aktualizacja: 26-11-2014,13:49
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badań potwierdzające wystąpienie drugiego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie.

Ognisko zlokalizowano w gminie Gródek w powiecie białostockim.

"Ognisko choroby znajduje się w odległości ok. 13 km na północ od gospodarstwa, w którym stwierdzono pierwsze zachorowanie świń na ASF" - czytamy w komunikacie.

Podejrzenie zachorowania zostało postawione 6 sierpnia i od tego czasu gospodarstwo z jedną świnią zostało objęte nadzorem urzędowym przez lekarza weterynarii.

GIW podaje, że świnia została zabita zgodnie z procedurami. Pobrano próbki do badań i wysłano do laboratorium. Po dzisiejszym potwierdzeniu wystąpienia choroby teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany.

"Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby. Zostaną wyznaczone obszary o promieniu 3 km strefa zapowietrzona i 7 km strefa zagrożona. Gospodarstwa znajdujące się w ww. strefach zostaną objęte procedurami sanitarnymi związanymi ze zwalczaniem ASF" - informuje główny lekarz weterynarii.

Jedynym pocieszeniem w całej sytuacji jest fakt, że drugie ognisko znajduje się w utworzonej w marcu strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Przypominamy, że wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem jakichkolwiek świń finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA