Mają strategię rozwoju sektora wieprzowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-09-2022,10:45 Aktualizacja: 02-09-2022,10:46
A A A
Głównymi problemami krajowej branży jest rozdrobnienie produkcji, mała podaż prosiąt oraz ograniczenie budowy nowych chlewni. Zdaniem ekspertów większa koncentracja i specjalizacja produkcji świń wymaga również większej wiedzy i doświadczenia.
 
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG przedstawił propozycje dla zespołu do spraw opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego przy Ministerstwie Rolnictwa. 
 
Eksperci wskazują, że jednym z problemów branży jest duże rozdrobnienie produkcji. W efekcie uzyskany surowiec jest mocno zróżnicowany i mniej przydatny do produkcji wyrównanych partii produktów wieprzowych. Ogranicza to standaryzację produkcji, podnosi koszty produkcji i skupu żywca. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena żywca i mięsa wieprzowego wciąż rośnie

Tuczniki w Polsce w trzecim tygodniu sierpnia po raz kolejny podrożały. Podobna sytuacja dotyczy półtusz wieprzowych, których cena w ciągu tygodnia wzrosła o 5%.   Na rynku krajowym w dniach 15-21 sierpnia odnotowano dalszy...
Aby temu przeciwdziałać rozpoczęto import prosiąt do Polski głównie z Danii i z Holandii. Wiele zakładów przetwórczych sprowadza również duże partie półtusz według jednolitego standardu, aby sprostać oczekiwaniom rynku.
 
Do Polski trafia rocznie około 700 tys. ton mięsa wieprzowego, a od  2008 r. narasta import prosiąt, głównie z Danii. Obecnie jego skala stanowi niemal 30% rocznego uboju. 
 
Eksperci wyliczają, że wyprodukowanie ponad 6,2 mln prosiąt w ciągu roku wymaga 200 tys. macior. Istotną kwestią jest wielkość ferm, na których dodatkowe lochy miałyby produkować prosięta w kraju. 
 
Czesto krajowi producenci decydują się na budowę obiektów przeznaczonych dla 1 tys. tuczników. Do jednorazowego zasiedlenia takiego budynku prosiętami z jednego źródła potrzebna jest ferma mateczna o wielkości minimum 500 loch jeżeli produkuje ona w systemie 3-tygodniowym. W systemie tygodniowym jest wymagana wielkość powyżej 2000 macior. 
 
Jednak w kraju mamy niewiele takich ferm. Budowę nowych obiektów blokuje niepewność związana z rozprzestrzeniającym się w Polsce wirusem ASF. Hodowcy zmagają się również z barierami administracyjno-prawnymi oraz sprzeciwem społeczności lokalnych. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, cena świń w Hiszpanii,

Tuczniki w Hiszpanii tanieją

Ceny tuczników w większości krajów Unii Europejskiej w ostatnim miesiącu rosły. Natomiast notowania w Hiszpanii spadły o ponad 9 euro za 100 kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 42 zł.   Według analizy Rady ds....
Tak więc głównym źródłem prosiąt staje się Danii i Holandii. Jednak dla Polski eksport żywych zwierząt to główny czynnik ryzyka. Wprowadzenie ograniczeń administracyjnych związanych np. z ASF może szybko doprowadzić do pozbawiony znaczącej ilości surowca.
 
POLPIG podkreślił w swoim opracowaniu, że większa koncentracja i specjalizacja produkcji świń wymaga większej wiedzy i doświadczenia. W Polsce, ze względu na rozdrobnienie produkcji, transfer technologii i wiedzy jest utrudniony. 
 
Co prawda w kraju istnieją duże fermy produkcyjne, w których pracownicy regularnie przechodzą szkolenia i mając do dyspozycji najlepszych fachowców. Jednak na rynku funkcjonuje jeszcze wielu drobnych producentów świń, którzy osiągają znacznie słabsze wyniki. 
 
Aby branża rozwijała się prężnie potrzebni są młodzi i wykształceni ludzie. Tymczasem problemem sektora są braki kadrowe. 
 
Niższy standard życia na wsi sprawia, że coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do miast lub emigruje do innych krajów unijnych. W rezultacie populacja rolników starzeje się, a brak młodych ludzi otwartych na nowe wyzwania blokuje rozwój branży. 
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA