Ceny tuczników w pierwszym tygodniu lutego wzrosły w wielu krajach Unii Europejskiej. Po długim czasie stagnacji nastąpiło również ożywienie na niemieckiej dużej giełdzie.
Hodowcy trzody chlewnej praktycznie jako jedyni odczuwają realne skutki malejących cen zbóż, co wynika z pojawienia się na krajowym rynku dużych ilości ukraińskiego ziarna. - Na pewno spadające ceny zbóż, które są...
Niska podaż żywca wieprzowego i wysokie ceny skupu, zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, utrzymają się w najbliższym czasie.
Ograniczona podaż żywca spowodowała wzrost cen skupu świń w wielu krajach unijnych. W ostatnim tygodniu notowania tuczników wzrosły we Francji o 6 centów za kg, w Holandii o 5 centów, a w Hiszpanii o 4 centy.
W Niemczech w lutowych notowaniach cena skupu tuczników po wielu tygodniach stagnacji wzrosła o 8 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc) do wysokości 2,08 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,90 zł.
Krajowe ceny skupu również rosną. Rolnicy za tuczniki w klasie E otrzymują nawet 10 zł za kg. Dobrą wiadomością jest także spadek kosztów żywienia, co dodatkowo cieszy producentów.
Wraz ze wzrostem cen żywca drożeje mięso wieprzowe. Większe zainteresowanie tucznikami wynika z nadchodzącego sezonu grillowego oraz spadku zapasów wieprzowiny w magazynach zakładów przetwórczych.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ