Liczba przypadków ASF i populacja dzików wciąż rośnie
Inspekcja Weterynaryjna do 24 września potwierdziła 3258 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.
Liczba przypadków w tym roku jest rekordowa. Wynika to z faktu zbyt licznej populacji dzików w Polsce.
Polski Związek Łowiecki pod koniec sierpnia apelował do myśliwych o większy odstrzał tych zwierząt.
Ognisko ASF, w którym zabito niemal 850 świń
"W związku z dramatycznie szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego zwraca się z prośbą do Kolegów Łowczych o zobowiązanie kół łowieckich do podjęcia działań mających na celu zintensyfikowanie odstrzału dzików" czytamy w piśmie wysłanym 31 sierpnia przez PZŁ.
Marek Pudełko, rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że odstrzał jest ciągle prowadzony i w niektórych miejscach kilkukrotnie przekracza on zalecane poziomy.
- My w Nadleśnictwie Krynki przekraczamy nasze plany łowieckie o 700%. Musimy jednak podkreślić jedno, las to nie jest miejsce, w którym możemy co do każdej sztuki zliczyć populację dzików. To, że np. jest ich oficjalnie 20, a my strzelamy kilkaset nie oznacza, że świadomie popełniliśmy błąd w szacowaniu tej liczby - tłumaczy w rozmowie z naszym portalem Marek Pudełko.
Zestawienie najnowszych przypadków ASF znajdziesz TUTAJ.
Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ