ASF. Społeczeństwo powinno być na bieżąco informowane o zagrożeniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-01-2020,15:05 Aktualizacja: 19-01-2020,15:02
A A A

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji.

Prezentujemy najważniejsze wnioski dotyczące zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej walki z ASF.

Porozumienie postuluje, aby wprowadzić cykliczne informacje w mediach publicznych o zagrożeniach ASF oraz nieprawidłowym zachowaniu mogącym mieć wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa tej choroby w naszym kraju.

Informacje te powinny być skierowane do rolników, myśliwych, kierowców, turystów oraz wszystkich osób wchodzących do lasu.

afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, myśliwi, bioasekuracja polowań

Senat poparł specustawę dotyczącą ASF

Senat poparł w piątek specustawę dot. zwalczania ASF nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. mają ułatwić odstrzał dzików, a także zwiększyć bioasekurację. W głosowaniu wzięło udział 99 senatorów. Za ustawą bez poprawek było...

Zdaniem sygnatariuszy porozumienia niezbędne jest dokonanie przeglądu i koordynacji konferencji, spotów medialnych, szkoleń prowadzonych przez różne organizacje branżowe, fundusze czy fundacje informujące społeczeństwo na temat zagrożeń, skutków i metod walki z ASF.

Ulotki o zagrożeniu ASF powinny być przetłumaczone na kilka języków oraz powszechnie dostępne w miejscach o dużej przepustowości podróżnych jak lotniska, przejścia graniczne, stacje benzynowe przy autostradach, parkingi itp.

Zdaniem porozumienia należy również przygotować cykl specjalnych szkoleń o ASF dla producentów świń, zakładów przetwórczych, myśliwych, drogowców, pracowników służb leśnych, inspekcji weterynaryjnej oraz firm obsługujących branżę trzody chlewnej.

Pełną treść komunikatu prasowego Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF z 15 stycznia znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat porozumienia oraz wcześniejszego komunikatu z 24 grudnia 2019 r. znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA