Komisja Europejska zaniepokojona epidemią ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2019,8:25 Aktualizacja: 09-08-2019,8:25
A A A

Komisja Europejska jest zaniepokojona epidemią wirusa ASF wśród trzody chlewnej w Bułgarii. - Sytuacja w Bułgarii jest bardzo niepokojąca - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen. Jak dodała, eksperci KE ds. weterynaryjnych już pracują w tym kraju.

- Sytuacja w Bułgarii jest bardzo niepokojąca. (...) KE jest gotowa pomóc i będziemy nadal wspierać Bułgarię w jej wysiłkach w walce z ASF. Sytuacja jest ciągle poważna. Istnieje pilna potrzeba wykorzystywania środków na bezpieczeństwo biologiczne. Dodatkowo musimy podnosić świadomość opinii publicznej w tej sprawie - oświadczyła rzeczniczka.

Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie hodowlanym

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie 37. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym roku - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Weterynarii. Chorobę wykryto w gospodarstwie hodowlanym na Warmii i Mazurach....
Jak dodała, KE jest w kontakcie z bułgarskim rządem. Wskazała, że rolą KE jest przede wszystkim koordynacja działań na poziomie unijnym, ale także posiada ona możliwości wysłania specjalistów ds. weterynarii do danego kraju, jeśli jest to potrzebne. Tacy specjaliści - jak wskazała Itkonen - przebywają już w Bułgarii.

Rząd Bułgarii w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) nakazał wybicie zwierząt. Zaraza objęła całą północną Bułgarię, w tym sześć dużych farm z ponad 100 tys. tuczników. Ich wybijanie trwa, powodując poważne ekologiczne problemy, ponieważ zakopywanie zwierząt grozi według ekspertów skażeniem wód gruntowych.

Na północy świnie w małych prywatnych gospodarstwach praktycznie zlikwidowano. Według zarządzeń należy zrobić to samo w południowej części kraju, gdzie zaraza jeszcze nie dotarła. Bułgaria jest podzielona na północną i południową część masywem górskim Starej Płaniny.

Właściciele małych farm zbuntowali się i odmawiają podporządkowania się tym nakazom. Ich zdaniem rząd powinien zaktywizować walkę z dzikami, które roznoszą chorobę. W protestach uczestniczą gospodarze z kilku regionów, w tym z północnej części kraju.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA