Kolejne ognisko ASF u świń. To już trzecie w tym roku
Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska (Lubelskie) - poinformował w piątkowym komunikacie główny lekarz weterynarii. To 107. ognisko ASF u świń w Polsce.
Nowy przypadek choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
Polowania dalej od zabudowań. Będą poprawki do specustawy ASF
Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w którym utrzymywano 25 świń. Wdrożono w nim procedury związane z likwidacją choroby. Gospodarstwo znajduje się w obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.
To trzecie w tym roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r., od tamtego czasu tę chorobę u świń ujawniono w 107 ogniskach w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
Ponadto wykryto 947 przypadków tej choroby u dzików, przy czym jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
29 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy.
Samorząd woj. lubelskiego wdrożył w ubiegłym roku własną inicjatywę, która ma służyć zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Wypłacił ponad 100 tys. zł, jako nagrody za znalezienie 250 padłych dzików i za zastrzelenie 260 samic w regionie. Ostatnio podjęto decyzję o kontynuowaniu akcji do końca czerwca tego roku.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń