Kolejne ogniska ASF w Rosji. To już prawdziwa epidemia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Klaudia Sokowska | klaudia.sokowska@agropolska.pl
20-07-2014,15:20 Aktualizacja: 26-11-2014,15:22
A A A

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej poinformowała o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń.

Tym razem wirus zaatakował zwierzęta w dużej fermie trzody chlewnej w obwodzie woroneskim. Zutylizowanych zostanie nawet 50 tysięcy świń.

W piątek potwierdzono obecność wirusa ASF w materiale pobranym od sześciu padłych świń pochodzących z fermy "Nikołajewski" w obwodzie woroneskim. Zwierzęta znaleziono 17 lipca.

Po przeprowadzeniu wstępnych badań na obecność ASF, które dały pozytywny rezultat, materiał pobrany od padłych zwierząt przebadano jeszcze dwukrotnie - w Federalnym Centrum Ochrony Zdrowia Zwierząt we Władimirze oraz w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej w Pokrowie. Tam potwierdzono obecność wirusa w pobranym materiale.

Jak informuje Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji, na fermie "Nikołajewski" znajduje się ponad 50 tys. sztuk trzody chlewnej. Na terytorium agrokombinatu znajdują się również ubojnia i wytwórnia kiełbas.

W miejscu wykrycia wirusa pracują specjaliści służb weterynaryjnych oraz policja. Jak podkreśla "Rossijskaja Gazieta", specjaliści Rossielchoznadzoru będą musieli podjąć decyzję o utylizacji wszystkich zwierząt, znajdujących się w strefie ryzyka.

W ostatnich dniach Rossielchoznadzor informował też o wykryciu ASF w mięsie pochodzącym z Wielkołuckiego Kombinatu Mięsnego - jednego z największych przedsiębiorstw tego typu w Rosji.  Materiał genetyczny wirusa wykryto w parówkach, kiełbasach, serdelkach i szynce produkowanych w Wielkich Łukach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA