Producenci tuczników w ostatnim czasie nie mogą narzekać na cenę żywca. Sytuacja ta ma również utrzymać w 2020 r. z powodu rosnącego eksportu i spadku światowego pogłowia trzody chlewnej.
Notowania tuczników od dłuższego czasu w większości państw unijnych są stabilne, a ich trendy podążają za niemieckim rynkiem. Jest to efekt rosnącego eksportu i spadku światowego pogłowia trzody chlewnej.
Ceny żywca wieprzowego w Niemczech od dłuższego czasu utrzymują się na stałym, wysokim poziomie. Na dużej giełdzie opublikowanej 30 października notowania tuczników utrzymały poziom 1,85 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc).
W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,89 złotych za kilogram.
Większość państw europejskich utrzymuje stałe ceny tuczników, kierując się trendami rynku niemieckiego.
Dania wprowadza dodatkowe kontrole dotyczące dobrostanu trzody chlewnej. Jest to efekt licznych naruszeń popełnionych przez duńskich hodowców w minionym roku. Naruszenie dobrostanu zwierząt w 2018 r. było efektem ukarania...
Jednak w Danii obserwuje się wzrost ceny żywca wieprzowego. W notowaniach Danish Crown z 31 października cena tuczników wzorsła tam o 0,20 koron duńskich (DKK) do wartości 13,20 DKK za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,53 złotych.
Odnotowane w Danii wzrosty wynikają z coraz większych zamówień eksportowych - podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Zwiększenie eksportu oraz mniejsza produkcja żywca ma swoje odbicie w rosnących cenach tuczników w tym kraju, które w czasie ostatnich 5 tygodni podniosły się o 13 centów.
W tym okresie notowania żywca wieprzowego zarówno w Niemczech jak i Holandii pozostały na niezmienionym poziomie.
Natomiast w Hiszpanii z uwagi na zakończenie wakacji odnotowano spadki cen wynikające z mniejszego popytu. W okresie ostatnich 5 tygodni tuczniki potaniały tam o 5 centów za kg wbc. W 2018 r. spadek ceny w tym samym okresie wyniósł aż 14 centów.
W obecnym roku nastąpiła poprawa opłacalności unijnej produkcji wieprzowiny. Według prognoz ekspertów wysokie ceny utrzymają się również w przyszłym roku. Będzie to skutek zapowiadanego wzrostu eksportu i spadku światowego pogłowia świń o 10%.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ