ASF objął niemal całe województwo warmińsko-mazurskie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-12-2019,13:00 Aktualizacja: 13-12-2019,13:53
A A A

Strefą zagrożoną afrykańskim pomorem świń objęte zostało już niemal całe województwo warmińsko-mazurskie. Wolny od tej choroby jest jedynie powiat nowomiejski.

- Jeżeli chodzi o powiat zwłaszcza węgorzewski, giżycki czy olecki to przypadków i ognisk mieliśmy trochę i tutaj rolnicy ponieśli straty - mówił dla TVP 1 Robert Nowacki, z zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku.

Z powodu ASF na Warmii i Mazurach tylko w tym roku ubitych zostało 30 tysięcy świń, które były utrzymywane w 20 gospodarstwach. 7 hodowców nie otrzymało z tego tytułu odszkodowania.

afrykański pomór świń, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, myśliwi, bioasekuracja polowań

Weterynaria nie kontroluje myśliwych

Główny lekarz weterynarii opublikował informację w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi zagadnień w zakresie nadzoru i kontroli prawidłowości wykonywania polowań na dziki. Dla prowadzenia gospodarki zasobami zwierzyny...

- To są drobiazgowe uchybienia np. niezgodności w IRZ po parę sztuk. IRZ to jest system ewidencji. Przy trzodzie, większej hodowli, to zawsze te niezgodności niewielkie będą - mówił dla TVP 1 Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Hodowcy uważają, że problem narasta, a odstrzały dzików nie są prowadzone na tyle skutecznie, aby zmniejszyć populację dzików.

- Tutaj oczywiście są uzasadnione pretensje dlaczego dzików nie wybito wcześniej, kiedy poddano się presji ekoterrorystów, jak ja to mówię. Trzeba było temat załatwić tak jak to zrobili Czesi czy jak to zrobili Niemicy - mówił dla TVP 1 Robert Nawrocki, z zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olecku.

Rolnicy podkreślają, że z powodu rozprzestrzeniania się wirusa ASF produkcja trzody chlewnej w Polsce maleje. Być może przygotowywana przez ministerstwo rolnictwa specustawa pomoże skuteczniej zwalczać tę chorobę w populacji dzików.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA