Import żywca wieprzowego może ograniczyć wzrost cen tuczników
Cena skupu tuczników w Niemczech od wielu tygodni utrzymuje się na poziomie 2,20 euro za kg (wbc).
Hodowcy liczą na kolejne wzrosty cen po nadejściu wyższych temperatur. Oczekiwania przetwórców są odmienne. Uważają oni, że obecny poziom notowań jest za wysoki.
– Niskie temperatury powietrza nie stwarzają korzystnych warunków do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w krajach unijnych – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
- Cena tuczników w Polce wzrosła o około 50 groszy za kg wbc
- Niskie temperatury nie stwarzają korzystnych warunków do wzrostu cen trzody chlewnej
- Import żywca i tusz do Polski jest opłacalny dla zakładów mięsnych
Raport ASF. Rośnie liczba ognisk u dzików
Zapasy wieprzowiny w zakładach mięsnych są na niskim poziomie, ale handel nie wysyła wystarczająco silnych impulsów popytowych, zachęcających do zwiększania ubojów.
Ceny tuczników w kluczowych krajach produkujących najwięcej wieprzowiny w UE, takich jak Niemcy, Hiszpania, Dania, Francja i Holandia, rynek pozostał stabilny i zrównoważony.
Ceny tuczników na rynku krajowym rynku w ciągu ostatnich 2 tygodni nieco wzrosły. Pomimo stagnacji na rynku niemieckim, krajowe skupy podniosły notowania około 50 gr za kg wagi poubojowej.
– Z przeliczenia ceny niemieckiej po kursie euro 4,28 można wnioskować o opłacalnym imporcie żywca i tusz do Polski i próbie zmniejszenia dzielącego dystansu cenowego oba kraje – mówi Aleksander Dargiewicz dodając:
– Wynika z tego, że w krótkim horyzoncie czasowym możliwości dalszego wzrostu cen w krajowych skupach mogą być ograniczone.