Regionalizacja produkcji zwierzęcej postępuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2022,8:05 Aktualizacja: 06-12-2022,8:42
A A A

Warunki glebowo-klimatyczne i tradycje lokalne decydują o regionalizacji specjalizacji produkcji rolniczej - podkreśla Główny Urząd Statystyczny w wydanym właśnie dokumencie "Rolnictwo w 2021 roku".

Z danych wynika, że tereny centralnej, wschodniej i północnej Polski to obszary z przewagą upraw żyta, mieszanek zbożowych i kukurydzy. Sady i plantacje owoców jagodowych koncentrują się na Mazowszu (rejon grójecki), w województwie lubelskim, na Sandomierszczyźnie, a także w Wielkopolsce i województwie łódzkim.

Agnieszka Maliszewska, mleko, produckja mleka, hodowcy bydła, przetwórcy, mleczarnie, mleczarstwo, prąd, dostawy energii

Producentom i przetwórcom mleka nie brakuje zmartwień

- Polski rynek mleka cechuje się dużą stabilnością. Wielka w tym zasługa naszych rolników, którzy wyspecjalizowali się w hodowli bydła mlecznego i traktują ją jako misję - podkreślał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas...

Z kolei uprawy roślin o większych wymaganiach glebowych i klimatycznych częściej występują w południowo–wschodniej i zachodniej części kraju oraz w regionie Żuław i Warmii. Przeważa tam uprawa zbóż intensywnych, głównie pszenicy oraz buraków cukrowych i rzepaku.

"Chów bydła mlecznego koncentruje się przede wszystkim w województwach mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim, a trzody chlewnej w województwach wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Potwierdzeniem procesu koncentracji chowu bydła jest rozwój gospodarstw o dużej skali chowu przy jednoczesnym spadku pogłowia w gospodarstwach utrzymujących po kilka sztuk bydła" - wskazuje GUS.

Wyniki badania pogłowia bydła przeprowadzonego w grudniu 2021 r. wykazały, że w gospodarstwach o skali chowu powyżej 20 sztuk znajdowało się 81,2 proc. krajowego pogłowia (w grudniu 2020 r. - 83,2 proc.), w tym w gospodarstwach posiadających powyżej 100 sztuk znajdowało się 23,9 proc. pogłowia (28,8 proc. w grudniu 2020 r.).

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Do hodowców świń docierają pozytywne sygnały rynkowe

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po raz drugi z rzędu wzrosła i osiągnęła poziom 2 euro za kg wbc. Po raz ostatni takie stawki hodowcy otrzymywali w okresie od 13 do 19 października.  Podwyżka cen na dużej giełdzie została...

Jednym z czynników ograniczających proces koncentracji chowu bydła jest - w ocenie GUS - brak możliwości powiększenia powierzchni gospodarstwa i zabezpieczenia stada w pasze objętościowe.

W Polsce postępuje proces regionalizacji hodowli bydła. W grudniu 2021 r. 53,6 proc. pogłowia utrzymywane było w trzech województwach: mazowieckim - 18,2 proc., wielkopolskim - 18,1 proc. i podlaskim - 17,2 proc. Udział w pozostałych nie przekraczał 8 proc.

Podmioty skupujące mleko są zlokalizowane we wszystkich województwach, ale znacząca ich liczba koncentruje się w Polsce centralnej oraz wschodniej, gdyż w tych regionach kraju skupiona jest baza surowcowa.

"Wyniki badań pogłowia świń świadczą również o postępującym procesie koncentracji i regionalizacji w chowie. W grudniu 2021 r. ponad połowa pogłowia (56 proc.) znajdowała się w gospodarstwach utrzymujących 1000 i więcej sztuk. W tej grupie odnotowano niewielki wzrost pogłowia świń - o 0,1 proc. w skali roku. W gospodarstwach o małej skali chowu (do 100 sztuk), utrzymywane było 13,8 proc. (wobec 17,3 proc. w grudniu 2020 r.) krajowego pogłowia świń" - wylicza GUS.

Wprowadzone wymogi dotyczące bioasekuracji, związane z zabezpieczeniem stada przed ASF i niska opłacalność chowu spowodowały, że pogłowie trzody chlewnej w tych gospodarstwach spadło o 30,2 proc. w stosunku do grudnia 2020 roku. W gospodarstwach o skali chowu 100-1000 sztuk, w których utrzymywano 30,2 proc. pogłowia świń ogółem, liczebność stad zmniejszyła się o 22,2 proc.

W grudniu 2021 r. 67,2 proc. pogłowia utrzymywane było w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim - 36,4 proc., mazowieckim - 11,2 proc., łódzkim - 9,9 proc. i kujawsko–pomorskim - 9,7 proc.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA