Hodowcy trzody też z "bonusowym" zwrotem za paliwo?
Ministerstwo rolnictwa rozważa objęcie gospodarstw z hodowlą trzody chlewnej - podobnie jak jest w przypadku produkcji bydła - oddzielnym limitem zwrotu podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym. Byłaby to dodatkowa pomoc.
Informacja na ten temat pojawiła się podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Mirosław Borowski, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przywołał przewijające się ostatnio wieści, że w związku z wysoką ceną paliw będzie możliwy całkowity zwrot akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do produkcji rolnej. - Chciałem zapytać, czy takie rozwiązanie jest rozważane? - dociekał.
Rolnicy chcą większego zwrotu akcyzy. Co na to resort?
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa przekonywał w odpowiedzi, że w tym zakresie pole manewru właściwie się skończyło. Dlatego, że zgodnie z prawem europejskim na paliwa silnikowe przeznaczone do prac m.in. w rolnictwie obowiązuje minimalny poziom opodatkowania w wysokości 21 euro za 1000 litrów.
- Przy obecnym kursie euro i tych 21 euro do tony, obecna złotówka (stawka zwrotu akcyzy na 1 l oleju - red.) tak naprawdę mogłaby być podniesiona do niecałych 1,01 zł, czyli o niespełna grosz. Wobec tego trudno teraz zdecydować rozporządzeniem o podnoszeniu stawki o niespełna grosz - przekonywał szef resortu.
Jednocześnie przyznał, że większa pomoc mogłaby by być kierowana do producentów świń. - Rozważamy rozszerzenie uprawnień, czyli zwiększenie ilości litrów paliwa, przy hodowlach trzody chlewnej, bo to obowiązuje przy hodowli bydła. Dałoby to też większe możliwości dla rolników mających taką hodowlę - powiedział Kowalczyk.
Warto jednak dodać, że ministerstwo rozważało rozszerzenie zwrotu akcyzy za paliwo dla innych hodowców już w 2019 r. Przypomnijmy, że limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. - jeśli chodzi o hodowców bydła - wynosi: 40,00 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ