Hodowcy świń ze stref ASF są nierówno traktowani
Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych przez sieci handlowe, bioasekuracja oraz polowania zbiorowe. To ostatnie zagadnienia zawarte w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Postulujemy wprowadzenie zakazu stygmatyzowania wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych przez sieci handlowe" czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa przygotowanym przez Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
- Wieprzowina z tuczników wyprodukowanych w strefach ASF jest bezpieczna
- Cena skupu w strefie czerwonej i niebieskiej jest niższa od 20 do 80 groszy za kg
- Gospodarstwa, które nie przestrzegają bioasekuracji, powinny zostać zlikwidowane
- Covid-19 nie może być powodem wprowadzenia zakazu organizowania polowań zbiorowych
- Hodowcy świń apelują o przywrócenie możliwości organizowania polowań zbiorowych
ASF. Przepisy w strefach oderwane od rzeczywistości
Cena skupu niższa od 20 do 80 groszy za kg
Wieprzowina z surowca pochodzącego ze stref ASF jest przebadana w kierunku ASF i jakościowo nie odbiega od surowca pochodzącego ze strefy białej
Hodowcy świń podkreślają, że ograniczenia handlowe dotyczą jedynie eksportu. Nie mają one żadnego znaczenia na krajowym rynku.
"W związku ze stygmatyzowaniem produktów wieprzowych z surowca pochodzącego ze stref ASF, cena skupu w strefie czerwonej jest niższa o 20-30 gr/kg, a w niebieskiej o 40-80 gr/kg w porównaniu do cen skupu ze strefy białej" alarmują przedstawiciele organizacji branżowych.
Rolnicy, którzy produkują w strefach ASF, są pozbawieni możliwości równego konkurowania na rynku.
Bioasekuracja i polowania zbiorowe
Bioasekuracja gospodarstw utrzymujących świnie jest jednym z filarów walki z ASF. Niestety do tej pory niektóre z nich wciąż nie spełniają jej podstawowych zasad.
ASF. Trzeba usprawnić pobieranie próbek krwi
"Postulujemy likwidację takiej produkcji, gdyż naraża to sąsiadów na wszystkie konsekwencje i ograniczenia działania w strefie niebieskiej. Gospodarstwa, które są zainteresowane podniesieniem poziomu bioasekuracji, powinny mieć ciągły dostęp do środków publicznych przeznaczonych na ten cel" twierdzą autorzy pisma do ministra rolnictwa.
Hodowcy podkreślają również, że pandemia Covid-19 nie może być powodem do wprowadzenia zakazu organizowania polowań zbiorowych, a tym samym do ograniczania skuteczności walki z ASF.
"Apelujemy o przywrócenie możliwości organizowania polowań zbiorowych po 24 października przy zachowaniu zasad dystansu społecznego, noszenia maseczek, dezynfekcji i mycia rąk. Od myśliwych wymagamy również zachowania zasad bioasekuracji podczas polowań w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF" podsumowują autorzy pisma.
Pismo skierowane do ministra rolnictwa przygotowali Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH POLPIG, Mariusz Olejnik z FZPDiWR oraz Ignacy Zaremba z PZHiTCh POLSUS.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ