Hiszpanie wygrali z ASF-em. Czy skorzystamy z ich doświadczeń?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-08-2023,10:00 Aktualizacja: 02-08-2023,15:42
A A A

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig był współorganizatorem konferencji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń z udziałem ekspertów z Hiszpanii. Odbyła się ona w lipcu w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

Hiszpańscy eksperci opowiedzieli podczas niej o swoich doświadczeniach w zwalczaniu wirusa ASF w tym kraju.

- Wiele z tych rozwiązań, które zastosowali przed 40 laty, są nadal aktualne. Jednym z elementów, który odegrał istotną rolę w zwalczaniu ASF w Hiszpanii, są grupy sanitarne - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig.

  • Hiszpanie zwalczyli wirusa ASF jednocząc swoje siły w walce z chorobą
  • W Hiszpanii drastycznie ograniczono liczbę małych gospodarstw
  • Hodowcy w Polsce wzorem Hiszpanii powinni brać czynny udział w zwalczaniu ASF

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników w Niemczech jest stabilna. A jak jest u nas?

Cena tuczników w wielu krajach unijnych jest stabilna. Nawet państwa Europy Południowej, przeżywające wzmożony ruch turystyczny, nie zanotowały zmian w cennikach skupowych. - Ostatnio zarówno na giełdzie VEZG jak i ISW wpadliśmy w...

Wzrasta liczba małych gospodarstw w Polsce

Hiszpanie podczas wystąpień zwrócili uwagę na to, że zbyt duża liczba gospodarstw produkujących na użytek własny jest sporym zagrożeniem szerzenia ognisk ASF u świń. Im jest ich mniej, tym lepiej.

- U nas ministerstwo podjęło odwrotną decyzję i chce zwiększać ich liczbę. To wyraźny rozdźwięk w stosunku do tego, co robimy w Polsce, a co miało miejsce w Hiszpanii

Dargiewicz zwraca również uwagę na to, że Hiszpanie nie mieli żadnych wcześniejszych doświadczeń ani unijnych wytycznych, do których my musimy się obecnie stosować. Sami radzili sobie w zwalczaniu tej choroby co powoduje, że ich rady są wyjątkowo cenne.

Co prawda nie można ich w sposób bezpośredni przełożyć na polskie warunki, ponieważ u nas wirus rozprzestrzenia się wśród dzików.

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, asf w Lubelskiem, trzoda chlewna, GIW, GLW

Ognisko ASF u świń wybuchło po raz 18

Ognisko ASF po raz 10 wybuchło w województwie lubelskim. Choroba ponownie ujawniła się w powiecie parczewskim. Ognisko ASF nr 2023/18 wybuchło w województwie lubelskim w sąsiedztwie ogniska nr 2023/13. Może być więc do niego...

W Hiszpanii ponadto głównym wektorem były kleszcze i choroba szerzyła się wśród świń. Jednak wiele tych zasad, które wówczas tamtejsi hodowcy oraz służby sanitarne wdrożyli w życie obowiązuje do dzisiaj co oznacza, że są one skuteczne i warte rozważenia.

Hodowcy są izolowani

- W tym kraju istotne znaczenie miały działania oddolne. Wszyscy na czele z hodowcami trzody chlewnej oraz związkami i instytucjami zjednoczyli swoje siły w walce z ASF-em. Tymczasem w Polsce Inspekcja Weterynaryjna podejmuje działania, a pozostali uczestnicy rynku przyglądają się i je krytykują - mówi Dargiewicz dodając:

- W Hiszpanii inicjatywy m.in. organizacji rolniczych przyczyniły się do tego, że odniesiono sukces. U nas jest odwrotnie, izoluje się hodowców i odsuwa ich od zwalczania ASF-u. Dlatego głównym celem tej konferencji było przybliżenie IW do współdziałania ze środowiskiem rolników, leśników, myśliwych i samorządów.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA