Gospodarstwa trzodowe są jak zakłady przerabiające odpady?
Przepisy dotyczące składowania odpadów zostały zmienione. Gospodarstwa trzodowe są w nich traktowane na równi z zakładami zajmującymi się przerobem odpadów.
"Wielokrotnie media informowały o pożarach na składowiskach odpadów w zakładach przerobu odpadów. Zmieniono więc przepisy dotyczące składowania odpadów, którymi również objęto gospodarstwa rolne, dla których wymagane jest pozwolenie zintegrowane" - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Fermy trzody chlewnej, dla których wymagane jest pozwolenie zintegrowane, czyli posiadające powyżej 750 loch lub 2000 miejsc tuczowych, są zobowiązane do wykonania specjalnego operatu przeciwpożarowego.
Ograniczenia importowe Uzbekistanu w związku z ASF w Polsce
Operat ten określa warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji i podlega uzgodnieniu z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) PSP. Operaty są opracowywane przez specjalistów na zasadach komercyjnych.
Nowe przepisy oznaczają dla hodowców i producentów trzody chlewnej dodatkowy wydatek pieniędzy, ale również wydłużają one cały proces przeglądów pozwoleń zintegrowanych.
"Zgodnie z art. 43 ust. 8 znowelizowanej ustawy o odpadach minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska został zobligowany do wydania rozporządzenia określającego wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Brak rozporządzenia w tej sprawie utrudnia życie zarówno urzędnikom, strażakom, a przede wszystkim producentom trzody chlewnej" - czytamy w komunikacie związku.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ