Afrykański pomór świń nadal rozprzestrzenia się na terytorium Belgii. Aby uchronić się przed wirusem Francja stawia płot na granicy i prowadzi intensywny odstrzał dzików.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wciąż rozprzestrzenia się w Belgii, a dziki są zaledwie kilka kilometrów od granicy. Zagrożenie ASF we Francji jest nadal realne tak więc kraj ten podjął intensywne działania, które mają ochronić go przed chorobą.
Francja buduje na granicy ogrodzenie i wyznacza strefy odstrzału dzików. Wszystko to, aby uchronić się przed wtargnięciem wirusa ASF.
Didier Guillaume z Ministerstwa Rolnictwa i Żywności we Francji odwiedził w czwartek 28 marca departament Meurthe-et-Moselle, graniczący z Belgią. Trwa tam budowa ostatnich kilometrów ogrodzenia, którego celem jest uniknięcie ewentualnego zawleczenia ASF do Francji.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Kambodży w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewna. Ferma jest położona w pobliżu granicy z Wietnamem. Ognisko ASF w Kambodży zostało potwierdzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Zwierząt i...
Minister poprosił, jak podaje portal 3trzy3.pl, o utworzenie trzeciego białego obszaru w obrębie ogrodzonej strefy jako strefy ochronnej, w której wdrożone zostaną drastyczne środki dotyczące odstrzału dzików.
Mają tam być również wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące zawodowych zadań leśnych lub zajęć rekreacyjnych, tak jak zostały one wdrożone w Ardenach i Mozeli.
Zagrożenie ASF we Francji jest nadal realne, a dziki są zaledwie kilka kilometrów od granicy. W tym tygodniu w trzech departamentach Ardenów, Mozy i Meurthe-et-Moselle położono ponad 100 km stałych ogrodzeń, aby chronić całe terytorium Francji.
-
Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ