Dlaczego warto dokarmiać prosięta przy maciorach?
Między biegunką u prosiąt a brakiem pobierania przez nie paszy w pierwszym tygodniu po odsadzeniu, występuje silna korelacja. Ryzyko to znacząco się zmniejsza, gdy zwierzęta niemal natychmiast zaczynają jeść mieszankę na odchowalni.
Prosięta, które po odsadzeniu od razu zaczynają jeść paszę stałą, zazwyczaj były nią dodatkowo dokarmiane już przy maciorze. Dzięki temu nauczyły się, że pokarm mogą pobierać nie tylko od matki, ale także z innych źródeł.
- Biegunka prosiąt po odsadzeniu zależy m.in. od wielkości pobrania przez nie paszy
- Dokarmianie prosiąt przy maciorze jest dobrą prewencją biegunek okołoodsadzeniowych
- Prosięta dokarmiane na porodówce szybciej zaczynają jeść paszę na odchowalni
- Im szybciej odsadzone prosięta zaczną jeść paszę, tym lepsza będzie mikroflora ich jelit
- Wygłodzone prosięta pobierają paszę łapczywie co negatywnie wpływa na jej trawienie
Kolejny wzrost cen duńskich warchlaków
Prosięta szybciej jedzą na odchowalni
W holenderskim badaniu z 2002 r. wykazano, że po upływie 10 godzin od odsadzenia zaledwie 10% prosiąt, które miały wcześniej kontakt z prestarterem, nie jadło paszy, a po 20 godzinach niemal 100% z nich ją spożywało.
Natomiast w grupie zwierząt, które piły tylko mleko matki i nie jadły prestartera, po upływie 10 godzin od odsadzenia 30% w ogóle nie podchodziło do karmideł. Po upływie 20 godzin taka sytuacja dotyczyła 25% zwierząt, a po 30 godzinach 10%.
Ostatnia grupa zaczęła jeść dopiero po upływie niemal 80 godzin od odsadzenia.
Jeżeli prosięta nie jedzą paszy wówczas długość występujących w jelitach mikrokosmków, które zwiększają powierzchnię wchłaniania składników odżywczych, ulega zmniejszeniu.
- Nie dość, że u takich zwierząt zmienia się mikroflora jelitowa, to jeszcze zmniejsza się lub dochodzi do utraty możliwości trawienia składników odżywczych. Jednocześnie są one bardzo głodne, więc gdy zaczynają w końcu jeść robią to łapczywie i pobierają bardzo duże ilości pokarmu - tłumaczy Enric Marco Granell z Marco Vetgrup
Pokarm pobrany łapczywie przez wygłodzone prosięta, z uwagi na krótsze mikrokosmki w ich jelitach, nie jest prawidłowo przyswajany. Niestrawiona treść przesuwa się do dalszych odcinków jelita, gdzie wykorzystują ją drobnoustroje, w tym również patogenne, które przyczyniają się do rozwoju biegunki.
- Więcej informacji na temat przyczyn występowania biegunek u prosiąt po odsadzeniu oraz o sposobach ich zapobiegania znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 1/2021. ZAPRENUMERUJ