Coraz więcej dzików zakażonych wirusem ASF - aktualizacja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2015,14:10 Aktualizacja: 30-04-2015,14:25
A A A

Wiosna najwyraźniej sprzyja szerzeniu się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o kolejnych nowych przypadkach tej choroby w Polsce. W sumie jest ich już 57.

W miniony piątek 17 kwietnia główny lekarz weterynarii poinformował o czterech nowych przypadkach występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików. 51 stanowią zwłoki znalezione w pobliżu miejscowości Straszewo ok. 8 km od granicy polsko-białoruskiej. 52 przypadek to martwy dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Wierzchlesie w odległości ok. 12 km od granicy z Białorusią.

W związku z wirusem ASF powstał nowy obszar zagrożenia

ASF - powstał nowy obszar zagrożenia wirusem

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że sześć gmin w woj. podlaskim obejmuje tzw. obszar zagrożenia, utworzony w związku z występowaniem wirusa ASF. To strefa z dodatkowymi obostrzeniami na terenie, który już dotąd objęty był...

53 przypadek stanowią zwłoki padłego dzika, znalezione w pobliżu miejscowości Puciłki w odległości ok. 8 km od granicy polsko-białoruskiej. Z kolei 54 to martwy dzik, który padł w pobliżu miejscowości Borsukowizna ok. 11 km od z Białorusią.

21 kwietnia GIW poinformował o 55 przypadku ASF. Stanowią go zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Straszewo w gminie Gródek w odległości ok. 8 km od granicy polsko - białoruskiej.

30 kwietnia potwierdzono kolejne dwa przypadki. Pięćdziesiąty szósty stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Juszkowy Gród w gminie Michałowo w odległości ok. 14 km od granicy polsko - białoruskiej. Z kolei pięćdziesiąty siódmy przypadek stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Kolonia Mieleszki w gminie Gródek w odległości ok. 12 km od granicy z Białorusią.

Zwłoki wszystkich martwych dzików o zwierzęcia zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Warto podkreślić, że 51,52,53,54 i 55 przypadek zostały zlokalizowany w strefie przygranicznej w strefie czerwonej, która jest objęta nakazami i zakazami wynikającymi z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

[WIDEO] ASF to zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej w całej Polsce

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA