Obcinanie ogonów u prosiąt jest rutynowym zabiegiem zapobiegającym ich obgryzaniu. Jednak według obowiązującej unijnej dyrektywy wykonywanie tego zabiegu bez wcześniejszego zastosowania innych środków zapobiegawczych jest zabronione.
Obgryzanie ogonów u prosiąt powoduje dyskomfort zwierząt oraz straty ekonomiczne. Ich obcinanie jest głównym zabiegiem zapobiegającym występowaniu tego zjawiska, ale w opinii obrońców dobrostanu zwierząt oraz niektórych konsumentów, czynność ta nie jest do zaakceptowania.
Hodowcy ponoszą duże straty w skutek obgryzania ogonów u prosiąt. Wynikają one głównie z pogorszenia przyrostów oraz konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów weterynaryjnych.
Obgryzanie ogonów u prosiąt to duży problem producentów świń. Na występowanie tego zjawiska wpływają czynniki genetyczne, żywieniowe, środowiskowe oraz błędy w zarządzaniu stadem, a także ułożenie i kształt ogonów u prosiąt....
Obcinanie ogonów jako rutynowy zabieg zapobiegający ich obgryzaniu w Unii Europejskiej jest zabroniony bez wcześniejszego zastosowania innych środków zapobiegawczych dotyczących zarządzania, w tym stosowania przedmiotów do zabawy dla prosiąt.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że doświadczenia z wielu krajów prowadzących produkcję w różnych warunkach pokazują jak daleko nam do znalezienia rozwiązania problemu obgryzania ogonów.
Obgryzanie ogonów, według niektórych ekspertów może wynikać z problemów zdrowotnych stada i obecności patogenów jelitowych. Zdaniem innych przyczyną może być niewłaściwe zarządzanie stadem lub niezbilansowane żywienie, a także dyskomfort zwierząt ze względu na złe warunki panujące w kojcu.
Jak wynika z praktyki samo zwiększenie powierzchni kojca oraz zastosowanie ściółki ze słomy nie eliminuje problemu w 100 proc. Tak więc konieczne są dalsze badania, które pozwolą znaleźć sposób na ograniczenie tego zjawiska.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ