Choroba Aujeszky'ego potwierdzona u dzików w Finlandii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-09-2019,9:40 Aktualizacja: 27-09-2019,9:31
A A A
Finlandia wprowadza zaostrzone zasady bioasekuracji z uwagi na potwierdzenie choroby Aujeszky'ego u dzików. Wszystkie świnie utrzymywane na wybiegach muszą być chronione przed kontaktem z dzikami za pomocą podwójnego ogrodzenia.
 
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) potwierdziła obecność wirusa wywołującego chorobę Aujeszky'ego u upolowanego dzika. Został on odstrzelony w miejscowości Tohmajärvi (Itä-Suomi), w pobliżu granicy z Rosją.
 
Potwierdzenie obecności wirusa nie wpływa na oficjalny status Finlandii wolnej od choroby Aujeszky'ego, ponieważ stwierdzono go u dzika - podaje portal 3trzy3.pl na podstawie strony internetowej www.oie.int.
 
asf w polsce, walka z asf w polsce, wielkopolska, wielkopolska izba rolnicza, jacek cichosz

Wielkopolska drży przed ASF. Przyjadą świnie ze strefy czerwonej?

Samorząd rolniczy z Wielkopolski sprzeciwia się planom uboju świń pochodzących z tzw. strefy czerwonej w zakładach ubojowych w regionie. Przeciw jest również służba weterynaryjna. Województwo póki co jest wolne od afrykańskiego...
Trzoda chlewna w tym kraju nadal jest uznawana jako wolna od choroby. Finlandia jednak zaostrza zasady bioasekuracji. Wszystkie świnie trzymane na zewnątrz muszą być chronione przed kontaktem z dzikami przez podwójne ogrodzenie.
 
Choroba Aujeszky'ego jest wirusową chorobą zakaźną zwierząt gospodarskich i wolno żyjących, głównie świń. 
 
Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus SHV-1 (Herpesvirus suis typ 1), a głównym jego rezerwuarem w środowisku są świnie.
 
Do zakażenia może dojść drogą donosową, doustną, poprzez uszkodzenie skóry, w czasie krycia, unasienniania lub drogą wewnątrzmaciczną.
 
Główne objawy chorobowe u świń to gorączka, szare zabarwienie skóry, duszność, biegunka, spadek ciężaru ciała, większe zużycie paszy, drżenie mięśni, wygięcie kręgosłupa, ślinotok, niedowłady, porażenia, a u loch zaburzenia w rozrodzie.
 
W przypadku wybuchu choroby w stadzie świń te, u których stwierdzono wyniki dodatnie są ubijane i utylizowane. 
 
Warto wiedzieć, że wirus ten atakuje wiele narządów i może się utrzymywać w stanie uśpienia nawet przez całe życie świń. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA