Afrykański pomór świń (ASF) był głównym powodem znacznego ograniczenia pogłowia trzody chlewnej w Chinach. Jednak kraj ten odbudował pogłowie świń i ograniczył import wieprzowiny.
Krajowe ceny tuczników w okresie przedświątecznym spadły. W ślad za spadkiem notowaniami skupu żywca potaniało mięso wieprzowe. Ceny zakupu żywca wieprzowego według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach...
Chiny w pierwszym kwartale 2022 r. zaimportowały 420 tys. ton wieprzowiny, czyli o 64% mniej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r. Wówczas to import tego rodzaju mięsa wyniósł 1,160 tys. ton.
Popyt importowy na wieprzowinę w Chinach, jak podaje 3trzy3.pl, gwałtownie wzrósł w 2019 r. ze względu na likwidację dużej liczby świń w wyniku ASF, czego konsekwencją był spadek podaży. Wirus został po raz pierwszy potwierdzony w tym kraju w 2018 r.
W 2020 r. import wzrósł prawie czterokrotnie w porównaniu z okresem przed pojawieniem się wirusa ASF. Przez kolejne miesiące Chiny pracowały nad odbudową pogłowia trzody chlewnej. W tym celu sprowadzały materiał hodowlany z państw wolnych od choroby.
W 2021 r. odnotowano wyraźny wzrost pogłowia świń, co przełożyło się na zwiększenie produkcji wieprzowiny. W efekcie import został zmniejszony o 15% w porównaniu z 2020 r.
Według prognoz do końca roku ma nastąpić dalsze ograniczanie importu. Rząd chiński zaproponował, że do 2025 r. nastąpi ustabilizowanie zdolności produkcyjnych wieprzowiny na poziomie około 55 milionów ton. Dla porównania, w 2020 r. Chiny wyprodukowały 41 milionów ton wieprzowiny.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ