Ceny żywca wieprzowego idą w górę. Jak długo?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2016,8:45 Aktualizacja: 15-04-2016,9:46
A A A

Według notowań ministerstwa rolnictwa stawka skupu netto żywca w kraju w ostatnim tygodniu marca wyniosła 4,28 zł za kilogram i była o 5,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i aż o 11,9 proc. powyżej wyniku sprzed roku.

Eksperci podkreślają jednak, że w ostatnich trzech tygodniach wzrost cen wyhamował. Analitycy BGŻ BNP Paribas podkreślają, że na stawki negatywnie wpływa wysoka produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej oraz ograniczenia w handlu związane z ASF.

mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, wieprzowina, komisja europejska

Wieprzowina z magazynów prywatnego przechowywania trafi wkrótce na rynek

Podczas tegorocznej edycji mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, która trwała od 4 stycznia do 3 lutego do unijnych magazynów wprowadzono ok. 90 tys. ton produktów. Dwie trzecie całkowitego wolumenu miało...

Wieprzowina podrożała w pierwszym kwartale w całej Wspólnocie, ale w pozostałych krajach dynamika wzrostu nie była aż tak wysoka jak u nas. Według notowań Komisji Europejskiej 100 kilogramów trzody klasy E w 13. tygodniu br. kosztowało średnio w UE 128,52 euro, czyli o 2 proc. więcej niż w pierwszych dniach roku.

Z grona największych unijnych producentów ceny poszły w górę w Niemczech (1,8 proc.) i Danii (1,4 proc.). Dane Brukseli mówią o 9,9-proc. wzroście stawek (wyrażonej w euro) trzody w Polsce, co świadczyłoby o tym, że różnice cen wieprzowiny z Polski w stosunku do zachodnich państw zmniejszyły się.

Pozytywnie na stawki w pierwszym kwartale mógł wpływać wyższy niż przed rokiem eksport mięsa ze Wspólnoty. Z danych Agra Europe wynika, że sprzedaż zagraniczna w styczniu zwiększyła się o 25 proc. r/r.

W drugiej połowie 2016 r. eksperci spodziewają się odwrócenia niekorzystnych relacji cenowych. Wynika to z jednej strony z możliwego dalszego wzrostu stawek żywca, zaś z drugiej z niskiej bazy odniesienia w drugim półroczu 2015 r.

Na wzrost stawek może też oddziaływać niższa produkcja mięsa wieprzowego spowodowana obniżającym się pogłowie loch w krajach Unii Europejskiej, wynikającym ze spadku opłacalności wytwórczości w dwóch ostatnich latach.

Według danych Eurostatu pogłowie loch w krajach Wspólnoty w grudniu 2015 r. wyniosło 12,3 mln szt. i było o 1,7 proc. niższe niż przed rokiem. Spadek dotyczył przede wszystkim Polski (15 proc.), ale też - choć w niewielkim stopniu - Niemiec i Danii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA