Ceny wieprzowiny mocno lecą w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
10-11-2016,12:20 Aktualizacja: 10-11-2016,12:59
A A A

W ostatnich tygodniach mocno spadały ceny trzody chlewnej. Mimo to, pod koniec października stawki wciąż były o 13 proc. wyższe niż o tej porze przed rokiem.

Z najnowszej analizy danych resortu rolnictwa wynika, że w ciągu pięciu tygodni (od przedostatniego tygodnia września do ostatniego tygodnia października) cena żywca wieprzowego poleciała w dół aż o 11 proc. (0,61 zł/kg) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

wieprzowina, produkcja wieprzowiny, handel wieprzowiną, eksport wieprzowiny

Znamy najnowsze prognozy produkcji wieprzowiny

Według ostatnich prognoz ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowa produkcja wieprzowiny obniży się w bieżącym roku o 0,6 proc. do 116,5 mln ton. Będzie to zatem drugi rok z rzędu stagnacji....

A jeszcze pod koniec września - stawki były na najwyższym poziomie w tym roku i zarazem od 26 miesięcy - za kilogram żywca płacono 5,50 zł. Od tego czasu trzoda wyraźnie taniała, przy czym najszybciej w trzech pierwszych tygodniach października (16 gr na tydzień). Spadki cen w tym miesiącu nie są niczym zaskakującym i w ostatnich 13 latach obniżały się w 12 razy - średnio o 41 gr/kg, czyli mniej niż w bieżącym roku.

Eksperci podkreślają zatem, że w ostatnich pięciu tygodniach spadki cen były naprawdę duże i na pewno częściowo wynikały z wysokich stawek notowanych w przedostatnim tygodniu września.
Mimo to cena trzody wciąż jest dość wysoka - o 13 proc. wyższa niż o tej samej przed rokiem.

Wysoki eksport wieprzowiny z UE (szczególnie do Chin i innych krajów azjatyckich) oraz spadające pogłowie, a w niektórych krajach już także produkcja wieprzowiny powodują, że żywiec i mięso we Wspólnocie są w bieżącym roku wyraźnie droższe niż w 2015 r.
wieprzowina, eksport wieprzowiny, cena wieprzowiny, produkcja wieprzowiny

Wieprzowina coraz droższa. Stawki bliskie 5-letniej średniej

We wrześniu ceny reprezentatywne wieprzowiny w skali miesiąca poszły w górę w 19 krajach Unii, spadły w sześciu państwach, a w trzech nie zmieniły się. Za 100 kilogramów wieprzowiny (kl. E) płacono średnio we Wspólnocie 165,65...

Co równie istotne, nieco tańsze niż przed rokiem są zboża paszowe, stąd opłacalność produkcji trzody chlewnej jest obecnie nadal wyraźnie wyższa niż przed rokiem, kiedy była wyjątkowo niska.

W ostatnim tygodniu października przeciętnie za kilogram żywca wieprzowego można było kupić 7,56 kg pszenicy paszowej. Przed rokiem tylko 6,32 kg, a w latach 2014-15 6,52 kg.

Eksperci prognozują, że popyt na importowaną wieprzowinę w Chinach pozostanie wysoki jeszcze przez większą część 2017 r. Można więc oczekiwać, że jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego na rynku, ceny unijnej wieprzowiny, mimo sezonowych spadków, powinny być wyższe niż przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA